Opublikowano

DZIŚ PRZYPADA 157 ROCZNICA URODZIN GEORGESA SEURATA

Seurat news

2 grudnia 1859 roku urodził się Georges Seurat, słynny francuski neoimpresjonista. Z tej okazji mamy dla Was kilka ciekawych faktów przybliżających jego życie oraz interesującą twórczość.  

1. Seurat od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sztuką, do której namówił go jego wujek, malarz –amator. W wieku 17 lat zapisał się do Miejskiej Szkoły Rzeźby i Rysunku, a w 1878 rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu.

2. Zwrot w jego karierze artystycznej nastąpił, kiedy w 1879 roku zobaczył Czwartą Wystawę Impresjonistów. Według relacji bliskich artysty, Seurat przeżył wtedy „głęboki i niespodziewany szok”.

3. Po ukończeniu służby wojskowej w Breście, malarz zrezygnował z propagowanego przez Akademię Sztuk Pięknych malarstwa akademickiego.  Interesowali go malarze XIX w., studiował przede wszystkim dokonania impresjonistów. Bazując na pracy chemika M. E. Chevreula pod tytułem „Prawo kontrastu symultanicznego kolorów”, wyprowadził teorię zlewania się barw, która stała się podstawą jego innowacji malarskich zwanych pointylizmem.

2. Georges_Seurat_1888
Georges Seurat, fot. Lucie Cousturier

4. Jego pierwsze ważne dzieło pt. „Kąpiel w Asnieres” zostało odrzucone przez Salon w 1884, przez co Seurat zaprezentował go na Wystawie Malarzy Niezależnych. Chociaż płótno wisiało w kącie przy barze, zwróciło uwagę kilku krytyków,  a także zbudziło entuzjazm malarza Paula Signaca, który później przejął styl Seurata.

5. Nazwa pointylizm, określająca malarstwo Signaca została nadana w celu jego dyskredytacji przez krytyków, którzy zszokowani byli płótnem „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte”. Ten najsłynniejszy i najznakomitszy obraz Seurata został wyśmiany z powodu mnogości małych, kolorowych plamek oraz zgeometryzowanych kształtów.

6. Pointylizmem obecnie nazywamy technikę kształtowania formy obrazu, polegającą na budowaniu kompozycji dzieła poprzez zapełnianie gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi punktami i kreskami kładzionymi na płótno czubkiem pędzla.

3. Pudrujaca-się-kobieta-seurant
Georges Seurat, „Pudrująca się kobieta”, 1890

7. Wokół Seurata zebrała się grupa malarzy, w tym Pissarro i Signac. Jego obrazy znalazły licznych zwolenników w Belgii, dlatego też w lutym 1887 roku w Brukseli wystawiono „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande-Jatte” i kilka obrazów o tematyce morskiej.

8. Do dzieła „Pudrująca się kobieta” zapozowała artyście młoda robotnica Madeleine Knoblock. Ich związek był utrzymywany w ścisłej tajemnicy i dopiero po śmierci Seurata przyjaciele dowiedzieli się, że miał z nią syna.

9. Georges Seurat rozchorował się na dyfteryt i w trzy dni później, 29 marca 1891  zmarł. Dwa tygodnie po śmierci artysty jego dziecko zmarło na tę samą chorobę.

1. niedzielne popoludnie
Georges Seurat, „Niedzielne Popołudnie na Wyspie Grande Jatte”, 1884-1886

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *