Opublikowano

PRACE FRIDY KAHLO PO RAZ PIERWSZY W POLSCE W 2017 ROKU

Frida Kahlo newsy

Szykuje się wyjątkowy rok dla miłośników dobrej sztuki. Oprócz Roku Awangardy i jego bogatych obchodów, w 2017 roku zorganizowana zostanie także wyjątkowa wystawa prac Fridy Kahlo. Dzieła słynnej meksykańskiej artystki zagoszczą w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów „będzie to pierwsza i jedyna w swoim rodzaju prezentacja dzieł artystki w Polsce. Pokażemy na niej również: obrazy i rysunki Diego Rivery, fotografie Bernice Kolko, malarstwo i grafiki Fanny Rabel oraz współczesną sztukę meksykańską z kolekcji prywatnych, oraz Muzeum Narodowego w Warszawie”.

1. frida kahlo autoportret
Frida Kahlo, „Autoportret z cierniowym naszyjnikiem i kolibrem”, 1940

Dyrektor CK Zamek Anna Hryniewiecka jest przekonana, że będzie to ważne i prestiżowe wydarzenie kulturalne, a ekspozycję może obejrzeć nawet 80 tys. osób. Prezydent Jacek Jaśkowiak, który miał okazję gościć na wystawie dzieł Kahlo w Berlinie potwierdza, że zainteresowanie było ogromne. Aby obejrzeć ekspozycję trzeba było stać w długiej kolejce. Wystawa w Poznaniu może mieć również znaczenie promocyjne dla miasta. Przed CK Zamek jeszcze sporo pracy związanej z wypożyczeniem i ubezpieczeniem dzieł, ale też w późniejszym czasie z poszukiwaniem sponsorów. Na razie wydatki organizacyjne wspierane są z budżetu Miasta.

Frida Kahlo *gelatin silver print *Oct. 16 / 1932
Frida Kahlo, fot. Guillermo Kahlo

Frida Kahlo, właśc. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón (1907- 1954) to meksykańska malarka, słynąca z autoportretów. Sztuka Kahlo ma bardzo wiele nawiązań do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Z tego powodu często bywa określana, jako sztuka prymitywna bądź folkowa, nierzadko również surrealistyczna. Charakterystyczną tematyką poruszaną przez Kahlo w malarstwie było cierpienie i ból fizyczny. Nawiązania te związane były bezpośrednio z jej problemami zdrowotnymi. Artystka od 6 roku życia chorowała na polio, a także stała się ofiara poważnego wypadku samochodowego w okresie nastoletnim. Przez dużą część życia związana z meksykańskim artystą Diego Riverą.

Wystawa prac Fridy Kahlo w Poznaniu potrwa od 27.09.2017 do 21.01.2018 roku.  

3, dwo fridas
Frida Kahlo, „Dwie Fridy”, 1939

2 thoughts on “PRACE FRIDY KAHLO PO RAZ PIERWSZY W POLSCE W 2017 ROKU

  1. Bardzo się cieszę, że Frida zawita do Polski! Nalezy się nam to. Zwłaszcza teraz

  2. To piekna na Nowy rok wiadomosc i zarazem wzruszajaca. Chetnie kupię jedna prace Fridy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *