Rok 2016 dobiega końca, warto więc przyjrzeć się niezwykłym wydarzeniom, które poruszyły świat sztuki i wzbogaciły światowe zbiory o nowe, często unikatowe odkrycia i znaleziska.
W lutym 2016 roku świat sztuki obiegła wyjątkowa wieść, informująca o odnalezieniu słynnej pracy Hieronima Boscha, niderlandzkiego mistrza, którego tajemnicze dzieła cieszą się wielką i niegasnącą popularnością. Obraz „Kuszenie św. Antoniego” odkryto w magazynie amerykańskiego muzeum Nelson-Atkins w Kansas City. Autorstwo Boscha zostało potwierdzone przez zespół specjalistów z całego świata. Dzieło zostało nabyte dla muzeum w latach 30. XX wieku i datowane na okres 1500-1510 uznawane było dotychczas za pracę wykonaną przez jednego z naśladowców Boscha.
Ogromnym zaskoczeniem okazało się także odnalezione na jednym z francuskich strychów, dzieło przedstawiające „Judytę odcinającą głowę Holofernesowi”. Obraz został zakwalifikowany jako arcydzieło Caravaggia, posiadające od XVII wieku status zaginionego. Ten biblijny temat artysta uwiecznił kilka razy. Jedna ze znanych wersji z 1599 roku znajduje się w Galleria Nazionale d’Arte Antica w Rzymie.
W czerwcu 2016 roku do domu aukcyjnego w Connecticut dostarczono niezidentyfikowany obraz przedstawiający piękne kwiaty w wazonie. Monogram na odwrocie pracy oraz szczegółowe badania potwierdziły, że jest to obraz Paula Gauguina.
Czarno-białą fotografię martwej natury udało się zlokalizować w catalogue raisonne artysty wydanym w 2002 roku. „Fleurs D’Ete Dans Une Goblet”, bo tak brzmi oryginalny tytuł obrazu, datowany jest na 1885 rok i należy do grupy prac, które Gauguin wykonał podczas swojego pobytu w Danii.
Niezwykle istotne było także odkrycie, do jakiego doszło na jednym z pchlich targów we Francji. Z pośród licznych grafik o nikłej wartości rynkowej wytrawny kolekcjoner sztuki dostrzegł XVI –wieczną pracę Albrechta Durera przedstawiającą Matkę Boska z Dzieciątkiem. Dzięki odbiciu muzealnego stempla na odwrocie pracy, udało się ustalić, iż jest to zaginiony eksponat należący do galerii Sztuki w Stuttgartcie, skąd został skradziony po 1945 roku.
We wrześniu 2016 roku kuratorzy z Norwich Castle Museum and Art Gallery w Wielkiej Brytanii odkryli, że namalowany w 1935 roku obraz Rene Magritte’a pt. „La Condition Humaine” jest jedną z czterech części dzieła „La Pose enchantée” z 1927 roku. Dzięki temu odkryciu znane są już trzy z czterech części tego tajemniczego płótna. Istnienie dzieła wyszło na jaw w 2013 roku, kiedy w ramach przygotowań do wystawy Magritte’a w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Yorku okazało się, że jeden z obrazów muzealnych posiada niezidentyfikowane przedstawienie pod spodem. Konserwator współpracujący przy tworzeniu wystawy, dzięki profesjonalnemu badaniu promieniami rentgenowskimi szybko zidentyfikował, że pod „Portretem” z 1935 roku znajduje się fragment „La Pose Enchantée”.