Opublikowano

1,8 MILIONA ZŁOTYCH ZA DZIEŁO RUSZCZYCA

Bez tytułu

Ostatnia aukcja w Polswissart będąca jedną z największych aukcji na rynku kolekcjonerskim w przeciągu ostatnich lat, przyniosła niezwykłe, rekordowe wyniki. Z pośród wielu doskonałych prac polskich artystów aż dwa dzieła osiągnęły cenę powyżej jednego miliona złotych.

Bez wątpienia, perłą aukcji i jednym z największych dzieł sztuki jakie pojawiło się na polskiej aukcji w ostatnich latach jest obraz Ferdynanda Ruszczyca „Młyn zimą” z 1902 roku. Jego cena wywoławcza wynosiła 700 tysięcy złotych, jednak końcowy rezultat to aż 1,85 milionów złotych, a więc rekordowa wartość za obraz artysty, ale też trzecie z kolei, najdroższe dzieło polskie w historii domów aukcyjnych w kraju. Obraz, osadzony mocno w młodopolskiej manierze jest jednym z największych płócien Ruszczyca, a także jednym z jego najważniejszych obrazów. Młyn zimą powstał najprawdopodobniej na bezpośrednie zamówienie samej rodziny arcyksiążęcej Habsburgów z Żywca, lub został przez nią zakupiony w krótkim czasie po jego stworzeniu. zbiorach Galerii Arcyksiążęcej w Żywcu pozostawał aż do końca II Wojny Światowej, kolejno znajdował się przez wiele lat w kolekcji prywatnej gliwickiego kolekcjonera Mieczysława Patryarchy, z której wypożyczony był na wielką wystawę Ruszczyca w 25-lecie śmierci artysty organizowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 1964 r. Wyjątkowa historia obrazu sprawiła, że był on niedostępny i mało znany przez ponad 100 lat od powstania.

12
Ferdynand Ruszczyc, „Młyn zimą”, 1902, źródło: Polswissart

Drugą, co do wysokości ceną, jaka padła na aukcji jest kwota 1,3 miliona złotych za „Autoportret” Andrzeja Wróblewskiego. Obraz stanowi próbę rozliczenia się z okrucieństwami II wojny światowej, tak charakterystyczną dla twórczości tego artysty. Kluczową wydaje się być tu marynarka, w którą Wróblewski bardzo często ubiera ludzi ginących z rąk oprawcy. Na uwagę zasługuje także imponujący wynik za pracę „Stary zamek II” Eugeniusza Zaka wartą 700 tysięcy złotych, obraz „SM 19” Wojciecha Fangora za 650 tysięcy złotych, oraz rzeźba Mitoraja „Nudo”, którą sprzedano za  600 tysięcy złotych.

46
Andrzej Wróblewski, „Autoportret”, 1949, źródło: Polswissart

 Na aukcji pojawiło się także wiele innych, wysokiej klasy dzieł takich malarzy jak Stanisław Wyspiański, Rafał Malczewski, Henryk Stażewski, Roman Opałka, Franciszek Starowieyski, Magdalena Abakanowicz czy Zdzisław Beksiński. Tylko nieliczne prace nie doczekały się nabywcy, znakomita większość została sprzedana z wielkim powodzeniem.

27
Eugeniusz Zak, „Stary zamek II”, źródło: Polswissart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *