Opublikowano

„Z WNĘTRZA” – FILM DOKUMENTALNY O RODZINIE BEKSIŃSKICH

Beksiński newsy

Ruszyła społecznościowa zbiórka środków na dokończenie prac nad filmem „Z wnętrza” – pełnometrażowym dokumentem zmontowanym z taśm VHS artysty Zdzisława Beksińskiego i jego rodziny.

„Piotr Dmochowski: Ile tysięcy metrów tych nagrań masz?

Zdzisław Beksiński: Już od diabła i trochę. Ja to sam sobie często oglądam. Wolę to oglądać niż filmy”.

To tylko fragment jednej z dziesiątek rozmów z nagrań Zdzisława Beksińskiego, wyjątkowo wymowny w kontekście tego projektu. Artysta pozostawił po sobie ogromne ilości materiałów audio i wideo, które są intrygującą ciekawostką nie tylko dla fanów jego twórczości.

Z_Wnetrza_stary_plakat

Pomysłodawcą wykorzystania ich do stworzenia pełnometrażowego filmu dokumentalnego jest Tomasz Szwan z Fundacji Beksińskiego prowadzonej od lat przez Ewę i Janusza Baryckich. Montażem materiałów udostępnionych przez Muzeum Historyczne w Sanoku (jedynego spadkobiercę malarza) zajął się doświadczony i ceniony montażysta Cezary Grzesiuk, a koordynacją projektu zbiórki oraz promocją filmu Kamil Śliwiński prowadzący popularne profile społecznościowe poświęcone artyście z Sanoka.

Tytuł „Z wnętrza” to jest nieprzypadkowy – film pokazuje artystę prywatnie, w towarzystwie najbliższych mu osób, w zaciszu domu, który był zarazem jego miejscem pracy. Większość materiałów zarejestrowanych przez Zdzisława, Zofię i Tomasza Beksińskich została nakręcona w warszawskim mieszkaniu w bloku przy ul. Sonaty – miejscu, do którego Beksińscy przeprowadzili się w 1977 roku z Sanoka i mieszkali przez lata, aż do śmierci. Film odkryje przed miłośnikami Beksińskiego wiele nieznanych i bardzo ciekawych faktów z życia jego rodziny.

Pomysł znalazł już uznanie polskiego środowiska filmowego czego efektem jest 100 tys. złotych przyznanych w ramach dofinansowana Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. By zamknąć budżet projektu twórcom brakuje jeszcze 111 tysięcy złotych i stąd pomysł ze zwróceniem się o pomoc do fanów artysty poprzez serwis crowdfundingowy.

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie zbiórki w serwisie Wspieram.to:

https://www.wspieram.to/beksinski

Klip promujący zbiórkę: https://www.youtube.com/watch?v=p5rzObhJ3dE

Więcej informacji o przebiegu projektu: http://www.facebook.com/zdzislawbeksinski

Kwartalnik Artysta i Sztuka jest patronem wydarzenia.

Wspieram_to_beksinski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *