Opublikowano

WIELKA WYSTAWA CARAVAGGIA ORAZ JEGO NAŚLADOWCÓW W LONDYŃSKIEJ NATIONAL GALLERY

Caravaggio Artysta i Sztuka

Od 12 października w National Gallery w Londynie można podziwiać imponującą wystawę malarstwa Caravaggia, na której zaprezentowane zostaną także dzieła jego następców i naśladowców. Malarz, jako jeden z najsłynniejszych artystów wszech czasów okazał się wywrzeć wielki wpływ, zarówno na swoich rówieśników jak i późniejszych kontynuatorów jego artystycznych założeń.

Tegoroczna zbliżająca się jesień to dla fanów sztuki nie lada gratka. W październiku, oprócz wielkiego otwarcia galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie, będzie można także wziąć udział w wystawie niezwykłego mistrza światła, jakim niewątpliwie jest Caravaggio. Wystawa „Beyond Caravaggio” to pierwsza, tak duża wystawa artysty organizowana przez National Gallery w Londynie, na której zaprezentowane zostanie prawie 50 niezwykłych dzieł sztuki. Prace, specjalnie na tę okazję zostaną wypożyczone z muzeów, galerii oraz kościołów rozsianych po całej Europie.

1. Caravaggio_-_Taking_of_Christ_-_Dublin

Caravaggio, Pojmanie Chrystusa, 1602

Caravaggio już za życia cieszył się ogromną sławą. Pierwsza, publiczna prezentacja prac jego prac, która odbyła się w 1600 roku wywołała ogromne poruszenie i bardzo szybko zapewniła artyście bogatych i wpływowych mecenasów sztuki. Dla jednego z nich, Ciriaco Mattei wykonał w 1601 roku słynną „Wieczerze w Emaus” oraz niedawno odkryte dzieło „Pojmanie Chrystusa” z 1602 roku. Na wystawie, oprócz arcydzieł mistrza, takich jak „Chłopiec ugryziony przez jaszczurkę” z 1595 roku ze zbiorów National Gallery, podziwiać będzie można prace, które artysta namalował głownie w czasie swojego pobytu w Rzymie. Wtedy też jego malarskie zainteresowania skupiały się wokół muzyków, wróżek, grających w karty i bawiących się młodych mieszkańców wiecznego miasta.

3. boy-bitten-by-a-lizard

Caravaggio, Chłopiec ugryziony przez jaszczurkę, 1595

Kunszt malarski, naturalizm oraz doskonałe światło, jakiego historia sztuki wcześniej nie znała sprawiły, że obrazy te uznawane są za obecnie za jedne z ważniejszych w twórczości Caravaggia. Znamienne, że malarz nie miał uczniów i w zasadzie nie podróżował, a mimo to stał się artystą, którego prace, jeszcze za jego życia, przybywali podziwiać w Rzymie artyści z niemal całej Europy. Wielu z nich postanowiło kontynuować styl malarski Caravaggia, podobnie jak on, posługując się naturalizmem oraz ekspresyjnymi efektami świetlnymi. W otoczeniu prac Caravaggia na wystawie zawiśnie więc między innymi „Wróżka” z 1615-20, autorstwa Bartolomeo Manfredi oraz arcydzieło francuskiego malarza Georges’a de la Tour „Oszust z asem karo”, wypożyczone z Muzeum Kimbell Art w Dallas. Na ekspozycji pojawią się także prace Orazio Gentileschi, Valentina de Boulogne, Jusepe de Ribera czy Gerrita van Honthorsta.

Wystawę „Beyond Caravaggio” w National Gallery można podziwiać od 12 października 2016 do 15 stycznia 2017 roku.

2. Caravaggio_(Michelangelo_Merisi)_-_The_Cardsharps_-_Google_Art_Project

Caravaggio, Gracze w karty, 1594

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *