Opublikowano

PRAWDOPODOBNIE ZLOKALIZOWANO SŁYNNE ŁÓŻKO VINCENTA VAN GOGHA

van Goght newsy

Istnieje spore prawdopodobieństwo, iż słynne łóżko malarza, znane z trzech malarskich wersji jego „Pokoju w Arles” z 1888 i 1889 roku znajduje się w mieście Boxmeer w Holandii. Na ów trop natrafił brytyjski historyk sztuki oraz znawca życia i twórczości Vincenta van Gogha.

Martin Bailey znalazł dowody mówiące, iż słynne łóżko z obrazu pt. „Pokoju w Arles” znajduje się w holenderskim mieście. Podstawą jego przypuszczeń jest odnaleziony list z 1937 roku autorstwa bratanka artysty, Vincenta Willema w którym  twierdzi, że mebel jest obecnie w jego posiadaniu i został wywieziony z Francji do Holandii. Zaintrygowany tym odkryciem Bailey postanowił zlokalizować ten cenny relikt przeszłości. W tym celu skontaktował się z synem Willema, 94-letnim Johanem van Goghiem, który, ku zaskoczeniu badacza, pamiętał słynne łóżko.Johan oznajmił, że łóżko stało w domu ojca w Laren do 1945 roku. Wtedy też  wysłano je do Boxmeer, około 120 kilometrów na południe, jako darowiznę dla potrzebujących Holendrów, którzy stracili mienie w czasie II wojny światowej.

Vincent van Gogh, "Pokój w Arles I", 1888
Vincent van Gogh, „Pokój w Arles I”, 1888

Choć informacje te okazały się niezwykle cenne, zagadką pozstaję nadal dokładne miejsce, w którym łóżko znajduje się obecnie. Nie wiadomo też jaki jest jego stan, czy było używane, czy może próchnieje na którymś z holenderskich strychów. W zasadzie jedynym sposobem na poznanie prawdy jest próba przeglądnięcia zawartości wszystkich posesji i strychów w Boxmeer, co z wiadomych względów jest bardzo trudne do wykonania.

Newsletter

Zainteresowanie łóżkiem wyraziło także Muzeum van Gogha, które oznajmiło, że wraz z badaczem będzie na bieżąco i uważnie śledzić sprawę.

Vincent van Gogh, "Autoportret", 1887
Vincent van Gogh, „Autoportret”, 1887

Vincent van Gogh namalował trzy wersję obrazu „Pokój van Gogha w Arles”. Pierwsza, namalowana w 1888 roku znajduje się obecnie w Muzeum van Gogha w Amsterdamie, zaś dwie pozostałe z 1889 roku wiszą na ścianach Instytutu Sztuki w Chicago oraz Musée d’Orsay w Paryżu.

Vincent van Gogh, "Pokój w Arles II", 1889
Vincent van Gogh, „Pokój w Arles II”, 1889

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *