Opublikowano

W PARYŻU POWSTAŁA PIERWSZA WYSTAWA PICASSA I GIACOMETTIEGO

giacometti news Artysta i Sztuka

Od 4 października trwa w Paryżu niezwykła wystawa poświęcona twórczości dwóch najważniejszych artystów XX wieku, jakim jest Pablo Picasso i Alberto Giacometti. Za jej organizację odpowiedzialna jest Fundacja Giacometti oraz Muzeum Picassa w Paryżu.

Wystawa pt. „Picasso i Giacometti – dialog dwóch mistrzów” zajmuje parter oraz pierwsze piętro Hôtelu Salé, gdzie znajduje się paryskie muzeum Picassa. Tam zaprezentowano ponad 200 prac pochodzących z bogatych zbiorów Fundacji Giacometti oraz paryskiego muzeum, a także z innych zbiorów francuskich oraz zagranicznych. Dzięki nowym materiałom archiwalnym, odnalezionym w zbiorach obu instytucji odpowiedzialnych za wystawę, udało się dotrzeć do zupełnie nowych, nigdzie wcześniej niepublikowanych szkiców i notatek, wyjaśniających zażyłe relacje pomiędzy artystami. Picasso i Giacometti przyjaźnili się a także wzajemnie inspirowali, zwłaszcza podczas kluczowych momentów w ich karierze artystycznej, pomimo różnicy wieku wynoszącej aż 20 lat. Artyści po raz pierwszy spotkali się w 1930 roku i od tamtego czasu aż po II wojnę światową wymieniali ze sobą bardzo liczną i interesującą korespondencję, wyjaśniająca różne zagadnienia i problemy w sztuce z perspektywy malarza oraz rzeźbiarza.

Pablo Picasso,"Paul jako Arlekin" 1924
Pablo Picasso,”Paul jako Arlekin” 1924

Wystawa składa się z 8 części, w których w sposób chronologiczny przedstawione zostały kolejno etapy twórczości Picassa oraz Giacomettiego, oraz rozmaita problematyka ich twórczości. Oprócz prezentacji wysokiej klasy dzieł obu artystów, ekspozycja ujawnia ich relacje oraz artystyczny dialog, a także zmieniające się inspiracje, czy to realizmem, czy surrealizmem. Obok tak charakterystycznych dzieł jak „Paul jako arlekin”, czy „Kobieta w czerwonym krześle” Pabla Picassa oraz słynnych rzeźb Giacomettiego, jak chociażby „Idący człowiek” z 1960 i “Pies” z 1951, na wystawie pojawiły się również eksponaty mniej znane oraz zupełnie nowe, nieprezentowane jeszcze nigdzie materiały archiwalne. Wystawie towarzyszyć będzie także obszerny katalog, w którym, oprócz prezentacji dzieł, pojawiają się także interesujące eseje historyków sztuki i kuratorów wystawy.

Wystawa potrwa do 5 lutego 2017 roku.

Więcej informacji o wystawie: www.museepicassoparis.fr

2. kobieta w krzesle picasso
Pablo Picasso, “Kobieta na czerwonym krześle”, 1932
3. giacometti pies 1951
Alberto Giacometti, “Pies”, 1951

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *