Opublikowano

W PARYŻU POWSTAŁA PIERWSZA WYSTAWA PICASSA I GIACOMETTIEGO

giacometti news Artysta i Sztuka

Od 4 października trwa w Paryżu niezwykła wystawa poświęcona twórczości dwóch najważniejszych artystów XX wieku, jakim jest Pablo Picasso i Alberto Giacometti. Za jej organizację odpowiedzialna jest Fundacja Giacometti oraz Muzeum Picassa w Paryżu.

Wystawa pt. „Picasso i Giacometti – dialog dwóch mistrzów” zajmuje parter oraz pierwsze piętro Hôtelu Salé, gdzie znajduje się paryskie muzeum Picassa. Tam zaprezentowano ponad 200 prac pochodzących z bogatych zbiorów Fundacji Giacometti oraz paryskiego muzeum, a także z innych zbiorów francuskich oraz zagranicznych. Dzięki nowym materiałom archiwalnym, odnalezionym w zbiorach obu instytucji odpowiedzialnych za wystawę, udało się dotrzeć do zupełnie nowych, nigdzie wcześniej niepublikowanych szkiców i notatek, wyjaśniających zażyłe relacje pomiędzy artystami. Picasso i Giacometti przyjaźnili się a także wzajemnie inspirowali, zwłaszcza podczas kluczowych momentów w ich karierze artystycznej, pomimo różnicy wieku wynoszącej aż 20 lat. Artyści po raz pierwszy spotkali się w 1930 roku i od tamtego czasu aż po II wojnę światową wymieniali ze sobą bardzo liczną i interesującą korespondencję, wyjaśniająca różne zagadnienia i problemy w sztuce z perspektywy malarza oraz rzeźbiarza.

Pablo Picasso,"Paul jako Arlekin" 1924
Pablo Picasso,”Paul jako Arlekin” 1924

Wystawa składa się z 8 części, w których w sposób chronologiczny przedstawione zostały kolejno etapy twórczości Picassa oraz Giacomettiego, oraz rozmaita problematyka ich twórczości. Oprócz prezentacji wysokiej klasy dzieł obu artystów, ekspozycja ujawnia ich relacje oraz artystyczny dialog, a także zmieniające się inspiracje, czy to realizmem, czy surrealizmem. Obok tak charakterystycznych dzieł jak „Paul jako arlekin”, czy „Kobieta w czerwonym krześle” Pabla Picassa oraz słynnych rzeźb Giacomettiego, jak chociażby „Idący człowiek” z 1960 i „Pies” z 1951, na wystawie pojawiły się również eksponaty mniej znane oraz zupełnie nowe, nieprezentowane jeszcze nigdzie materiały archiwalne. Wystawie towarzyszyć będzie także obszerny katalog, w którym, oprócz prezentacji dzieł, pojawiają się także interesujące eseje historyków sztuki i kuratorów wystawy.

Wystawa potrwa do 5 lutego 2017 roku.

Więcej informacji o wystawie: www.museepicassoparis.fr

2. kobieta w krzesle picasso
Pablo Picasso, „Kobieta na czerwonym krześle”, 1932
3. giacometti pies 1951
Alberto Giacometti, „Pies”, 1951

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *