Opublikowano

PADŁ NOWY REKORD AUKCYJNY ZA FOTOGRAFIĘ WITKACEGO

Bez tytułu

„Potwór z Düsseldorfu” autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza sprzedano za łączną kwotę 200 000 złotych. To najwyższa cena jaką dotychczas uzyskano za fotografię na polskich aukcjach. 

15 listopada bieżącego roku odbyła się w Warszawie 17 edycja Fotografii Kolekcjonerskiej. Jest to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2007 roku, prezentowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć cenionych polskich artystów. Już tradycyjnie podczas wystawy zobaczymy unikalne odbitki wykonane w różnorodnych technikach, a całość zwieńczy aukcja na której zostaną zlicytowane wyjątkowe odbitki.

Y3c9MTE3MCZjaD01MTM=_src_139825-WITKACY
Stanisław Ignacy Witkiewicz / Władysław Jan Grabski, „Potwór z Düsseldorfu”, 1932

Podczas tegorocznej edycji, wśród wielu znakomitych fotografii zaoferowano zdjęcie Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) „Potwór z Düsseldorfu” z 1932 roku. Fotografia, wraz ze wszystkimi opłatami osiągnęła cenę ponad 200 tysięcy złotych, co tym samym czyni ją najdroższą polską fotografią, jaką udało się sprzedać na aukcji sztuki. Wcześniej rekord ten został ustanowiony przez inne zdjęcie Witkacego zatytułowane “Kolaps przy lampie. Autoportret”.  W 2003 roku sprzedano ją za  135 tys. zł, a więc za zdecydowanie mniej, niż obecnie.

Stanisław_Ignacy_Witkiewicz_-_Tworzenie_świata_-_Google_Art_Project
Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Stworzenie świata”, 1922

Niezwykle atrakcyjną cenę  powyżej 10 000 zł uzyskało jeszcze kilka prac. Zestaw „UFO” Pawła Althamera został kupiony za 12 000 złotych. Taką samą cenę uzyskało zdjęcie Maurycego Gomulickiego „Neon Hamlet”. Za 10 000 złotych została z kolei sprzedana fotografia Marka Piaseckiego „Bez tytułu”. Kolekcjonerzy docenili także przedwojenne fotografie Zofii Chomętowskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prace z lat 50. i 60. Adama Kaczkowskiego, Andrzeja A. Mroczka oraz Janusza Czarneckiego. Uznanie nabywców znalazły także zdjęcia młodszych artystów: Weroniki Gęsickiej, Patrycji Orzechowskiej i Kacpra Kowalskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *