Opublikowano

ODNALEZIONO DWA SKRADZIONE OBRAZY VINCENTA VAN GOGHA

van gogh news Artysta i Sztuka

Włoska policja z Neapolu odnalazła dwa obrazy Vincenta Van Gogha, które zostały wykradzione z muzeum tego artysty w Amsterdamie. Płótna znaleziono po 14 latach poszukiwań.

Dwa cenne dzieła pt. „Widok na morze w Scheveningen” (1882) i „Kongregacja opuszczająca reformowany kościół w Nuenen” (1884/1885) zniknęły z muzeum w 2002 roku. Płótna te znajdowały się w lokalu w Castellammare di Stabia w Kampanii. Zostały odkryte przez funkcjonariuszy włoskiej Gwardii Finansowej w czasie operacji przeciwko handlarzom kokainy. W jej trakcie zajęto majątek gangu o wartości kilkudziesięciu milionów euro.

Vincent van Gogh, "Kongregacja opuszczająca reformowany w Nuenen", 1884/85
Vincent van Gogh, „Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen”, 1884/85

Obrazy zostały skradzione 14 lat temu. W nocy z 7 na 8 grudnia 2002 roku włamywacze weszli po drabinie na dach muzeum. Alarm uruchomił się w momencie, gdy znaleźli się wewnątrz, jednak rabusie zdołali uciec z dwoma obrazami, zanim przyjechała policja. Włoskie media przypominają, że kilku złodziei, oskarżonych o dokonanie kradzieży w Amsterdamie 7 grudnia 2002 roku, aresztowano rok po włamaniu, ale obrazów nigdy nie znaleziono. Nie wiadomo jeszcze, jak trafiły w ręce mafii z kamorry.

Vincent van Gogh, "Widok na morze w Scheveningen", 1882
Vincent van Gogh, „Widok na morze w Scheveningen”, 1882

Muzeum Vincenta Van Gogha w oświadczeniu podało, że obrazy zostały wyjęte z oryginalnych ram, ale na szczęście są tylko lekko uszkodzone. Poinformowano także, że nie wiadomo, gdzie dzieła były przechowywane przez 14 lat, ale ich stan świadczy o tym, że nie trzymano ich w odpowiednich warunkach. W „Widoku na morze w Scheveningen” w lewym dolnym rogu jest ubytek farby wielkości ok. 5×2 cm. Drugi obraz wygląda – jak podaje muzeum – na dobrze zachowany, choć ma małe uszkodzenia na brzegach. Obrazy zostaną teraz poddane badaniom konserwatora, który ustali ich rzeczywisty stan.

Wartość obu dzieł sztuki wyceniona została na 100 milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *