Zaprojektowany w 1912 roku przez Hansa Poelziga Pawilon Czterech Kopuł po wielu dekadach przywrócony został do pełnienia swych pierwotnych funkcji wystawienniczych. W zmodernizowanym budynku prezentowana jest jedna z najciekawszych i najbogatszych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej, reprezentowanej przez takie słynne nazwiska jak Abakanowicz, Bereś, Hasior, Szapocznikow czy Kantor.
Pawilon, wybudowany został w latach 1912-1913 na terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia. Wystawa Stulecia, planowana w stulecie zwycięskiej dla Prus bitwy pod Lipskiem (1813), była częścią obchodów upamiętniających wzrost znaczenia państwa pruskiego w Europie. Pawilon Czterech Kopuł umiejscowiono tuż przy Hali Stulecia wraz z innymi obiektami towarzyszącymi (m.in. Pergolą i Ogrodem Japońskim).
Pawilon Czterech Kopuł, pocztówka z 1913 roku, domena publiczna
Do 1945 r. Pawilon służył wystawom sztuki i ekspozycjom okolicznościowym, w 1948 r. był jednym z miejsc ekspozycyjnych Wystawy Ziem Odzyskanych, a następnie od 1953 r. jego pomieszczenia zajęła wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych. Tu powstawały znakomite polskie filmy (m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa). Wraz z rozłożonym na lata upadkiem wrocławskiej wytwórni degradacji podlegał i sam Pawilon. W 2006 r. budynek wraz z Halą Stulecia wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2009 r.
Dzięki rozpoczętym w maju 2013 generalnym remoncie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu uzyskało nową powierzchnię wystawienniczą – ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych z przeznaczonych na ekspozycję sztuki współczesnej. To tu, po trwającym blisko trzy lata remoncie, który pochłonął ponad 80 mln złotych Muzeum zdecydowało się otworzyć swój nowy oddział – Muzeum Sztuki Współczesnej, w którym szerokiej publiczności prezentowana będzie bogata, licząca ok. 20 tys. obiektów kolekcja polskiej sztuki współczesnej.
Pawilon Czterech Kopuł, Wrocław, fragment, domena publiczna
Zwiedzający zobaczą dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Beresia, Włodzimierza Borowskiego, Władysława Hasiora, Jana Lebensteina, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Henryka Stażewskiego, Jerzego Tchórzewskiego. Z liczącej blisko 20 tys. obiektów wrocławskiej kolekcji wybrane zostaną prace reprezentujące wszystkie dyscypliny współczesnych działań artystycznych – malarstwo, rzeźbę, różne formy przestrzenne i instalacje, zapis video, grafikę, fotografię oraz dokumentację działań performatywnych.
Więcej informacji na www.pawilonczterechkopul.pl
Tekst: J. S-H