Opublikowano

DZIŚ MIJA 110 ROCZNICA ŚMIERCI PAULA CÉZANNE’A

Cezanne

Dokładnie 110 lat temu, 22 października 1906 roku zmarł Paul Cézanne, francuski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość, stanowiąca pomost pomiędzy kubizmem a impresjonizmem, wpłynęła ogromnie na dalszy rozwój sztuki awangardowej. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć najciekawsze fakty z życia artysty.

1. Cézanne urodził się 19 stycznia 1839 roku w małym miasteczku Aix-en-Provenence. Jego ojciec, również malarz, był kapelusznikiem, co w tamtych czasach pozwoliło mu zbić fortunę, dzięki której stał się właścicielem banku Cézanne & Cabassol.

2. Cézanne uczęszczał do gimnazjum Bourbon razem z Emilem Zolą, który w przyszłości zostanie słynnym francuskim pisarzem.

3. Zgodnie z wolą ojca, Cézanne uczęszczał na studia prawnicze, które nie przynosiły mu jednak żadnej satysfakcji. Po godzinach pojawiał się więc też na lekcjach rysunku i po pewnym czasie zdecydował całkowicie zrezygnować z prawa na rzecz edukacji artystycznej.

3. mont-sainte-victoire-3
Paul Cézanne, „Góra Świętej Wiktorii”, 1885-95
1. still-life-with-bottle-and-apple-basket-1894
Paul Cézanne, „Martwa natura z butelką i koszem z jabłkami”, 1895

4. W 1886 roku Emil Zola wydał powieść „Arcydzieło”, która spowodowała trwałe zakończenie przyjaźni obu mężczyzn. Główny bohater książki to malarz pozbawiony mocy twórczej, który nie potrafił zrealizować swoich marzeń i w rezultacie popełnił samobójstwo. Cézanne rozpoznał w tej postaci samego siebie i choć podziękował Zoli za wysłanie mu powieści, nigdy więcej już się nie spotkali.

5. Cézanne w pewnym okresie swojej twórczości w sposób przełomowy zrezygnował z wykorzystania perspektywy linearnej, zastępując ją perspektywą z różnych punktów widzenia. Tego typu myślenie znalazło w późniejszych czasach zastosowanie w kubizmie

6. Pod wpływem znajomości z Camillem Pissarro, Cézanne rozjaśnił koloryt swoich obrazów i nadał im lekkość. Zrezygnował też z używania szpachli, nanosząc farbę lekkimi pociągnięciami pędzla

7. Jego ulubioną tematykę stanowiły pejzaże, portrety oraz martwe natury. Malował owoce, stoły i krzesła, przedstawiając je w specyficzny sposób – tak, jakby były krzywe i traciły równowagę.

2. the-card-players
Paul Cézanne, „Gracze w karty”, 1895

8. Wraz z Paulem Gauguinem oraz Vincentem van Goghiem malarz uznawany jest za jednego z trzech głównych postimpresjonistów.

9. Pierwsza wystawa indywidualna Cézanne’a, która odbyła się w 1895 roku nie została dobrze odebrana przez krytyków. Wzbudziła natomiast zachwyt artystów, zwłaszcza tych awangardowych

10. 15 października 1906 roku podczas pracy w plenerze, malarza złapała burza, przez którą poważnie się zaziębił i stracił przytomność. Kilka dni później, 22 października Cézanne zmarł na zator płuc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *