Opublikowano

„SKRÓTY PRZESZŁOŚCI” – WYSTAWA MALARSTWA WOJCIECHA „TUT” CHECHLIŃSKIEGO W GALERII MOSTRA W WARSZAWIE

Wojciech Tut Chechliński

Doświadczenia, które zdobywamy, zarówno te bardzo błahe jak i niezwykle intensywne, chcielibyśmy często zatrzymać choć odrobinę dłużej. Czasem wydaje się to niemożliwe, ponieważ nasza pamięć jest zawodna. Pomimo dbałości o wspomnienia z upływem lat przypominamy sobie coraz mniej, obrazy są coraz bardziej niewyraźnie. 

Mamy jednak coś, dzięki czemu retrospekcje są bardziej uchwytne, wyczuwalne – zdjęcia, zachowane przedmioty, pamiętniki. Dla Wojciecha TUT Chechlińskiego, świetnego obserwatora rzeczywistości, takim utrwalaczem przeszłości stało się malarstwo. Spotkania, poznane twarze, miejsca i emocje zawiera w barwnej twórczości okraszonej sporą dawką abstrakcji. „Skróty przeszłości” to zapiski chwil, które nie powrócą. Momenty zastane na płótnie są impresją, będąc tym samym streszczeniem doznań. Osobisty symbol staje się w twórczości Wojciecha TUT Chechlińskiego skrótem, pozwalającym dotrzeć do zakamarków wspomnień i pozwolić im znów odżyć. Abstrakt przeszłości umożliwia temu co było istnieć wciąż w teraźniejszości. Kubistyczne, surrealistyczne i mieszczące się w nurcie art brut dzieła mają w sobie energię samego artysty. Wrażliwość, empatia, ciepło autora znajdują się w ramach jego prac. Doświadczenia są intymne i subiektywne do momentu konfrontacji. Wojciech TUT Chechliński stawia odbiorców na przeciw swych efektownych prac i namawia do poszukiwań wspomnień i tajemnic, które mogą być jego, odbiorcy, bądź ponadindywidualną prawdą. „Skróty przeszłości” przywrócą życie wspomnieniom patrzącego.

Wojciech Tut Chechliński, Życie, olej na płótnie, 70 x 100 cm, 2012 r, sygnowany (kat. 078)
Wojciech Tut Chechliński, Życie, olej na płótnie, 70 x 100 cm, 2012 r, sygnowany

Artysta malarz, od kilkudziesięciu lat budujący własną wizję świata odwołującego się do wyobraźni widza. Zaczął malować w wieku 7 lat, kiedy to po raz pierwszy zetknął się z malarstwem Paula Klee (Warszawa, 1959). Pochodzi z rodziny o artystycznych oraz kolekcjonerskich tradycjach – jego rodzina, związana z poznańską bohemą, posiadała w swoich zbiorach obrazy m.in. Tytusa Czyżewskiego, Wacława Taranczewskiego, Jana Cybisa oraz Józefa Pankiewicza. Jego malarstwo – formalnie bliskie dokonaniom kubizmu, abstrakcjonizmu oraz art brut – cechuje szeroka gama kolorystyczna, syntetyzm twórczy oraz mniejsza skala deformacji. Jego obrazy można oglądać m.in. w Warszawie, Krakowie oraz w Zakopanem. Żyje i pracuje w Warszawie.

Wojciech Tut Chechliński, Co życie przyniesie, olej na płótnie, 100 x 70 cm, 2013 r, sygnowany (kat. 072)
Wojciech Tut Chechliński, Co życie przyniesie, olej na płótnie, 100 x 70 cm, 2013 r, sygnowany

Wojciech Tut Chechliński
www.tut.waw.pl
www.facebook.com/tutchechlinski

„Twórczość Chechlińskiego to przede wszystkim wynik obserwacji świata, których punktem wyjścia staje się człowiek oraz drzemiące w nim emocje. Ich świadkiem nie jest jednak bezosobowy twórca, a on sam, łącznie z całym swoim życiowym doświadczeniem, filozofią (…). Każdy obraz jest zatem świadectwem autentycznych wydarzeń – dziennikiem, w którym zamykają się poglądy i oceny, podane widzowi w formie zagadki i odwołujące się do jego wiedzy i wyobraźni”. (Mikołaj Kozłowski)

Wystawa malarstwa Wojciecha TUT Chechlińskiego: “Skróty przeszłości”
Wernisaż: 8 października 2016, godzina 19.00
Wystawa potrwa do 20 października 2016 
Galeria Mostra , ul: Aleja na Skarpie 17, Warszawa

Wstęp wolny.
Organizatorzy:
Galeria Mostra (www.mostra.pl) i Wojciech TUT Chechliński (www.tut.waw.pl)
Patroni medialni:
O.pl, Weranda, Artysta i Sztuka, Lounge, Warszawa.pl, Kultura Online, Rynekisztuka.pl, Kultura Natychmiastowa

Plakat WEB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *