Opublikowano

WYSTAWA HANSA ARPA W MUZEUM NARODOWYM W POZNANIU

Wystawa Hansa Arpa w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Jeszcze tylko przez kilka dni, do 9 lipca w Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana jest wystawa „A-geometria. Hans Arp i Polska”. Urodzony 16 września 1887 w Strasburgu, a zmarły 7 czerwca 1966 roku w Bazylei Hans Arp był jednym z najwybitniejszych artystów pierwszej połowy XX wieku – rzeźbiarzem, grafikiem i malarzem. Jego twórczość zaliczana jest do nurtu abstrakcji organicznej. Poznańska wystawa eksponuje ponad 60 dzieł Hansa Arpa ze wszystkich okresów twórczości tego artysty. W muzeum pojawiły się rzeźby, reliefy, rysunki, kolaże, grafiki oraz obrazy.

Prace Arpa zostały skonfrontowane z dziełami wybranych artystów polskich inspirujących się formą organiczną. Na ekspozycji pojawiają się m.in. prace Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kobro, Aliny Szapocznikow, Andrzeja Pawłowskiego, Marii Jaremy, Marii Nicz-Borowiakowej i innych. Koncepcja wystawy zakładała, aby pokazać zarówno sztukę Arpa, jak i to, jak wielorakie może być jej oddziaływanie.

WYSTAWA HANSA ARPA W MUZEUM NARODOWYM W POZNANIU
El Lissitzky, „Hans Arp”, 1924, źródło: domena publiczna

W latach 30 ubiegłego stulecia Hans Arp miał liczne kontakty z polskimi artystami. Wielu z nich przebywało wówczas w Paryżu gdzie poruszali się w tych samych kręgach co Arp. Na bazie tych relacji za pośrednictwem grupy Abstraction Creation jej aktywni członkowie krążący między Francją i Polską przybliżyli polskim odbiorcom twórczość Arapa. W 1930 roku Arp i jego żona Sophie Tauber-Arp wraz z innymi członkami Abstraction Creation wystawiali swoje dzieła w Łodzi.

WYSTAWA HANSA ARPA W MUZEUM NARODOWYM W POZNANIU
Hans Arp, „Shirt front and fork”, 1922, National Gallery of Art w Waszyngtonie
WYSTAWA HANSA ARPA W MUZEUM NARODOWYM W POZNANIU
Hans Arp, „Pasterz obłoków”, 1953, Caracas, źródło: domena publiczna

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *