Opublikowano

TYCJAN I RAFAEL W POLSCE. TRWA WYJĄTKOWA WYSTAWA W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

Tycjan i Rafael newsy

Jeszcze tylko przez niecały miesiąc, do 28 sierpnia można podziwiać w warszawskim muzeum dzieła mistrzów renesansu. Wystawa „Brescia. Renesans na południu Włoch” to wyjątkowa okazja, aby stanąć oko w oko z 50 pracami takich artystów jak Tycjan, Rafael czy Lotto.

Na wystawie prezentowane są dzieła z Pinakoteki Tosia Martinenga w Brescii, z Accademii Carrara w Bergamo i z włoskich kolekcji prywatnych, a także kilkanaście płócien mistrzów lombardzko-weneckiego cinquecenta ze zbiorów polskich. Dopełnienie i jednocześnie ważny punkt ekspozycji stanowi obraz Rafaela (1483-1520) „Chrystus błogosławiący”. Rafael, najmłodszy z trójki genialnych artystów włoskiego renesansu, obok Leonarda i Michała Anioła uznawany był za boskiego malarza. Już za życia został okrzyknięty geniuszem, po śmierci zaś opłakiwali go w swych wierszach wybitni poeci. Jego malarstwo stało się symbolem renesansowej harmonii i miarą doskonałości. Wystawa pozwoli na porównanie dzieła tego wielkiego mistrza z obrazami współczesnych mu artystów działających na północy Włoch. 

3. Dosso Dossi

Dosso Dossi, „Jowisz, Merkury i cnota”,1524

Wystawa „Brescia. Renesans na północy Włoch” pozwala szerzej spojrzeć na samo zjawisko północnowłoskiego renesansu, ukazując różnorodność istniejących postaw artystycznych, oszałamiające bogactwo stylistyczne i ideowe tego czasu, a zarazem nadrzędne dla wszystkich nurtów zamiłowanie do prostoty i ładu. Oprawa plastyczna wystawy, powierzona znakomitemu scenografowi teatralnemu Borisowi Kudliczce, spełnia szczególną rolę. Pomaga ona dostrzec i zrozumieć, jakie były źródła i najważniejsze założenia renesansowego malarstwa Północnych Włoch. Projektowanie wystawy ma wiele wspólnego z teatrem. „Tu, podobnie jak w teatrze, ważna jest dramaturgia całej opowieści – powiedział Boris Kudlicka. – Muszą być też delikatne wskazówki prowadzące przez wystawę. Ważnym elementem jest zasada złotego podziału, który interpretujemy poprzez współczesną instalację u wejścia na wystawę” – dodał scenograf.

Obok dzieł malarstwa na wystawie znajdują się przedmioty z czasów renesansu: zbroje, kobierce, skrzynie weneckie, kabinety, wazy apteczne, talerze i szklanice ze szkła weneckiego; tworzą one naturalne tło i są próbą stworzenia klimatu wnętrz, w jakich w ówczesnych czasach obrazy się znajdowały. „Nie malowano przecież obrazów do muzeów, lecz do kaplic, kościołów, domów a nawet do alkowy” – zaznaczyła kuratorka Joanna Kilian.

1. Rafael (nagłowek)
Rafael, „Chrystus błogosławiący”, fragment, 1520

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Włoskiej Sergia Mattarelli, została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Fondazione BresciaMusei i STart.

1. Rafael

Rafael, „Chrystus błogosławiący”,1520

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *