Opublikowano

SŁYNNI IMPRESJONIŚCI I NORMANDZKIE WYBRZEŻA NA WYSTAWIE W GDAŃSKU

Impresjoniści w GdańskuObjazdowa wystawa mistrzów impresjonistów zawitała do Gdańska, jako do 22 miasta, w którym można podziwiać prace. „Monet, Renoir, Delacroix i inni. Normandia namalowana” to doskonała okazja do poobcowania z najwyższej klasy światową sztuką.

Po wcześniejszym pobycie w muzeach we Francji, Austrii, Włoszech, krajach skandynawskich a nawet USA, niezwykła kolekcja impresjonistów zawitała do Pałacu Opatów, będącym oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W ramach wystawy prezentowane będą najznakomitsze obrazy zainspirowane francuską Normandią – tamtejsze krajobrazy były mekką dla ówczesnych malarzy. W prezentowanej kolekcji znajdują się dzieła, które powstały na przestrzeni 150. lat autorstwa takich mistrzów pędzla, jak Claude Monet, Auguste Renoir, Eugène Delacroix, Johan Barthold Jongkind, Albert Lebourg, Joseph Delattre, Albert Marquet czy Raoul Dufy.

1. coubert

Gustav Courbet, „Pejzaż morski przy sztormowej pogodzie”, 1871

Kolekcja normandzkich pejzaży z lat 1790- 1940 powstaje od 1992 roku, z inicjatywy Rady Regionalnej Dolnej Normandii oraz we współpracy z siecią Promodes.  Aktualnie zbiór liczy ponad 170 obrazów, ale z założenia jest niekompletny i jego twórcy wciąż poszukują wśród dyrektorów galerii, artystów i prywatnych kolekcjonerów nieznanych arcydzieł Alexandre’a Dubourga, Antoine’a Guillemeta, Franka Boggasa czy najwspanialsze dzieła Victora Vignona.  W rękach prywatnych oraz znanych  galeriach sztuki czekają również obrazy Courbeta w niezwykły sposób pokazujące pogodę Normandii, widoki Sainte-Adresse czy Etretat uwiecznione przez Moneta, czy klify Villervillepędzla Daubigny’ego.

Wystawa podzielona została tematyczne na cztery grupy, ze względu na miejsca w jakich powstały obrazy. Można więc zobaczyć: okolice farmy Saint-Simeon, przyciągającej wielu malarzy, krajobrazy malowane w normandzkich wsiach i miastach, obrazy znad normandzkich brzegów czy pejzaże znad Sekwany.

2. Normadia wystawa Boudin

Eugene Boudin, „Trouville, Nadbrzeże podczas przypływu”, ok. 1888-1895

„Najbardziej cieszę się na część morską – mówi Anna Fortuna, za-ca dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. – Jest wiele ciekawych prac przedstawiających morze, plażę, łódki czy statki. Większość to obrazy olejne na płótnie, ale są też interesujące akwarele. Wystawa cieszyła się dotąd dużym powodzeniem w różnych krajach Europy, w Polsce również na pewno będzie się podobać, zwłaszcza, że Polacy lubią francuskich impresjonistów” – dodaje.

Na wystawie w Gdańsku zobaczymy przeszło 80 obrazów, w tym m.in. prace Raouala Dufy’ego i przede wszystkim Eugene’a Boudina – artysty samouka, który pochodził z Normandii i uwieczniał na płótnie głównie jej pejzaże, a jego twórczość miała duży wpływ na powstanie impresjonizmu, szczególnie na twórczość Moneta.

 Ekspozycja będzie tam dostępna do połowy września 2016 roku

Tekst: J. S-H

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *