Opublikowano

PREMIERA WYJĄTKOWEJ ANIMACJI O VAN GOGHU JUŻ W CZERWCU

Premiera wyjątkowej animacji o van Goghu już w czerwcu

Po kilku latach bardzo żmudnej i pracochłonnej pracy, film animowany „Loving Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zostanie zaprezentowany w czerwcu w Konkursie Głównym Festiwalu w Annecy – najważniejszej imprezy kina animowanego na świecie. Będzie to światowa premiera filmu.

Twój Vincent” to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska. O życiu i kontrowersyjnych okolicznościach śmierci Vincenta van Gogha, opowiadają bohaterowie jego portretów. Intryga pozwala odkryć tajemnicę śmierci niedocenianego za życia artysty. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć obrazy, które znają i uwielbiają w zupełnie nowym wymiarze.

80-minutowy film składać się będzie z ponad 56 tys. klatek malowanych techniką oleju na płótnie i utrzymanych w charakterystycznej dla malarza ekspresyjnej stylistyce. Technika ta po raz pierwszy pozwala na zastosowanie animacji malarskiej na tak szeroką skalę.

Kadr z filmu "Loving Vincent", fot. materiały prasowe
Kadr z filmu „Loving Vincent”, fot. materiały prasowe

 Inicjatorzy realizacji zaprosili do współpracy około 100 polskich i zagranicznych malarzy, którzy pracowali w studiach w Gdańsku, Wrocławiu i Wielkiej Brytanii. Łącznie powstało 56 tysięcy namalowanych ręcznie klatek, co daje 12 obrazów na 1 sekundę filmu. W filmie pojawi się około 120 prac van Gogha, z czego kluczowe będą portrety. Główni bohaterowie to, poza van Goghiem, Adeline Ravoux, Armand Roulin, dr Gachet i jego córka Margaret Gachet czy listonosz Roulin.

Kadr z filmu "Loving Vincent", fot. materiały prasowe
Kadr z filmu „Loving Vincent”, fot. materiały prasowe

Pomysłodawczynią projektu jest Dorota Kobiela – polska reżyserka i malarka, która we współpracy z brytyjskimi producentami stworzyła pierwszą, pełnometrażową animację poświęconą Vincentowi van Goghowi. W filmie ożywionych będzie ponad 100 obrazów postimpresjonisty.

Głównym producentem animacji jest Hugh Welchman, który w 2008 roku otrzymał Oscara za „Piotrusia i wilka” – uznanego za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Scenariusz powstał we współpracy Kobieli i Jacka Dehnela – polskiego poety, tłumacza i malarza. Doznania wizualne otrzymają niezwykłą muzyczną oprawę przygotowaną przez Clinta Mansella, znanego zwłaszcza ze ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak „Requiem dla snu”, „Stoker” czy „Moon”.

Kadr z filmu "Loving Vincent", fot. materiały prasowe
Kadr z filmu „Loving Vincent”, fot. materiały prasowe

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *