Tegoroczna jesień w naszym kraju obfitować będzie w wyjątkowe wydarzenia wystawiennicze. Oprócz meksykańskiej mistrzyni Fridy Kahlo, której dzieła pojawią się w Poznaniu, pod koniec września będzie można podziwiać również dzieła Pabla Picassa.
O wystawie słynnego kubisty poinformowało Muzeum Lubelskie w Lublinie, które na 29 września zaplanowało prezentację aż 300 prac artysty. Na wystawie „Pablo Picasso – wizerunek zwielokrotniony” wyeksponowane zostaną zarówno obrazy, grafiki, ilustracje, jak i słynne wyroby ceramiczne, w tym talerze, które Picasso podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie po Kongresie Intelektualistów w 1948 roku. Zamiarem kuratorów wystawy jest pokazanie nie tylko dorobku Picassa, ale też wpływu jaki wywarł na kształtowanie się sztuki użytkowej w naszym kraju. Popularność Hiszpana doprowadziła do powstania pojęcia „pikasy” dla scharakteryzowania powszechnego występowania motywów picassowskich w różnych dziedzinach życia społecznego. Prace Picassa zostaną więc zestawione z obrazami polskich twórców, którzy inspirowali się jego twórczością.
Muzeum Lubelskie w swoich zbiorach posiada kilka prac Picassa, które trafiły do instytucji w marcu tego roku. Wraz z wieloma innymi dziełami słynnych twórców, takich jak Salvador Dali czy Andy Warhol stanowią one cenną kolekcję artysty Tadeusza Mysłowskiego, przekazaną w całości dla Lubelskiego Muzeum.
Pablo Picasso odwiedził nasz kraj jeden raz w 1948 roku, jako uczestnik wspomnianego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. Poruszony widokiem odbudowującej się powojennej Warszawy na jednym z budynków namalował węglem prawie dwumetrową syrenkę z młotkiem. Niestety, ogromna popularność rysunku zmusiła właścicieli budynku do zamalowania fresku w 1953 roku.