Opublikowano

POWSTAŁ NOWY FILM O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI RODINA

Powstał nowy film o życiu i twórczości Rodina

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, 24 maja będzie miał swoją premierę film francuskiego reżysera Jacquesa Doillona poświęcony jednemu z najsłynniejszych francuskich rzeźbiarzy, jakim był Auguste Rodin.

Najnowsza produkcja Doillona to 120 minutowa biograficzna opowieść o życiu Auguste’a Rodina. Film „Rodin” przybliża sylwetkę 40-letniego artysty, który jako znany i ceniony rzeźbiarz otrzymuje pierwsze państwowe zamówienie na wykonanie „Bramy piekieł” w 1880 roku, którą będzie wykonywał do końca życia. Jest to istotny moment w jego życiu zawodowym, ale też czas licznych romansów, którym nie mógł się oprzeć.

1. rodin_armscrossed_1880_big
Auguste Rodin, 1880, autor nieznany

Rodin, będący w długoletnim związku z Rose Beuret, w wieku 43 lat poznaje młodą i utalentowaną Camille Claudel, która trafia do jego rzeźbiarskiej pracowni. Kobieta, będąc jego studentką oraz modelką, szybko staje się także kochanką artysty. Jej twarz została uwieczniona na wielu pracach Rodina, m.in. „Pocałunku”, ”Wrotach Piekieł” czy „Fugit Amor”.

Związek z Camille Claudel trwa do 1898 roku, kiedy staje się oczywiste, że pomimo zażyłych więzi z artystką, Rodin nie decyduje się na zerwanie wieloletniego związku z Rose Beuret, którą poślubia dopiero w 1917 roku w czerwcu, kilka miesięcy przed swoją śmiercią.

2. rodin, pocalunek tumblr_nr6pz5k72r1rmfjg7o1_1280
Auguste Rodin, „Pocałunek”, 1886, Muzeum Rodina w Paryżu

W filmie „Rodin” w rolę francuskiego rzeźbiarza wcielił się w filmie Vincent Lindon, znany między innymi z takich produkcji jak „Świadek” czy „Miara Człowieka”, natomiast  Camille Claudel zagrała Izïa Higelin. Produkcja otrzymała nominacje do Złotej Palmy w konkursie Głównym na Festiwalu w Cannes, który rozstrzygnięty zostanie 28 maja, w ostatni dzień trwania wydarzenia.

Auguste Rodin, "Myśliciel", 1902, Muzeum Rodina w Paryżu
Auguste Rodin, „Myśliciel”, 1902, Muzeum Rodina w Paryżu

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *