Opublikowano

„W POSZUKIWANIU PIĘKNA” W MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO W RADOMIU

W Noc Muzeów, 19 maja o godz. 20:00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbędzie się wernisaż wystawy „W poszukiwaniu piękna”. 

– Do udziału w wystawie zaprosiliśmy artystów z nurtu realizmu, surrealizmu, realizmu magicznego i tych, którzy zajmują osobne miejsca we współczesnej sztuce. W tym wyjątkowym wydarzeniu bierze udział 26 wybitnych twórców. Wszyscy potwierdzili swoją obecność podczas wernisażu – mówi Małgorzata Ziewiecka, kuratorka wystawy.

Tomasz Sętowski, „Tysiącletnie królestwo strażników niebios”, 110 x 180 cm, olej na płótnie

W jednym miejscu i czasie spotkamy wspaniałych współczesnych artystów, którzy zabiorą nas w niezapomnianą podróż W POSZUKIWANIU PIĘKNA:

Karol Bąk, Iwo Birkenmajer, Maja Borowicz, Arkadiusz Dzielawski, Krzysztof Izdebski-Cruz, Anna Jagodová, Jarosław Jaśnikowski, Dariusz Jędrasiewicz, Dariusz Kaleta Dariuss, Marcin Kołpanowicz, Tomasz Alen Kopera, Jarosław Kukowski, Graszka Paulska, Krzysztof Powałka, Michał Powałka, Łukasz Prządka, Zbigniew Seweryn, Tomasz Sętowski, Mira Skoczek – Wojnicka, Grzegorz Stec, Józef Stolorz, Jakub Dominik Strzelecki, Jacek Michał Szpak, Adam Widełka, Krzysztof Wiśniewski, Mariusz Zdybał.

Ich dzieła będziemy mogli podziwiać do 31 lipca 2018 r.  w owianych tajemnicą twórczego geniuszu, pięknych wnętrzach Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie mamy czwartą co do wielkości w Polsce kolekcję prac mistrza i największy zbiór pamiątek po nim – dodaje Małgorzata Ziewiecka.

Marcin Kołpanowicz, „Przebudzenie”, 2017, pastel, 70 x 70 cm

Wystawa W POSZUKIWANIU PIĘKNA jest hołdem dla współczesnych twórców, którzy swoim talentem, intuicją, warsztatem, uporem i  pracą wzbogacają nasz świat i udowadniają, jak potrafią pięknie się różnić. Każdy z nich inaczej pojmuje Piękno:

– Dlaczego lubimy, gdy pojęcie piękna stoi obok pojęcia dobra? Bo samo piękno to tylko szata, w którą mogą się ubrać przerażające zjawiska, nawet zło. Piękno jako kategoria estetyczna może być pojęciem pustym. Ma jednak wielką moc. Na przykład wypatroszony wół może budzić wstręt, ale rozpłatany wół na obrazie Rembrandta jest piękny. Więc piękno ma jakieś tajemnicze sposoby, by ratować przed niebytem. Piękno może cię zdradzić, a nawet uśmiercić. Z trudem znajduje miejsce obok prawdy – Grzegorz Stec.

– Piękno trudno zdefiniować słowami. Poczucie piękna jest sprawą indywidualną. Jego postrzeganie jest zależne od poczucia estetyki, od wrażliwości. Dla mnie jest to coś co mnie porusza, wzrusza, a czasem zapiera dech. Jednak ono nie zawsze jest u mnie równoważne z czymś ładnym, bo jakże często piękno dostrzec można w pozornej brzydocie – Tomasz Alen Kopera

Krzysztof Izdebski-Cruz (Kriz Cruz) „Łabędź”, 120 x 70 cm, olej na desce, 2016

– Najbardziej lapidarną definicję Piękna sformułował Pseudo – Dionizy Areopagita: Piękno to Harmonia i Blask.Rozwinę ją następująco: Harmonia to dla mnie nie tylko proporcja, ład i liczba, ale całokształt estetycznych składników dzieła, a Blask to pierwiastek Boski, duchowy splendor, dobra energia, Miłość; jeśli nie towarzyszą one twórcy w trakcie pracy, mówiąc inaczej: jeśli Blask nie przenika Harmonii, to obraz, choćby był doskonały, ciekawy czy nowatorski, nie będzie Piękny – pozostanie pusty, zimny i odstręczający – Marcin Kołpanowicz.

Wernisaż wystawy „W POSZUKIWANIU PIĘKNA”

Czas: 19 maja 2018r, godz. 20:00

Miejsce: Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Rynek 1, ul. 26-600 Radom

Ania Jagodova, „Gejsza”, olej na płótnie, 80 x 30 cm, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *