Opublikowano

PARYSKA WYSTAWA MAGRITTE’A BIJE REKORDY POPULARNOŚCI

Magritte news

W paryskim Centrum Pompidou od 21 września bieżącego roku podziwiać można wyjątkową wystawę prac słynnego belgijskiego malarza Rene Magritte’a. Ekspozycja prezentuje zupełnie nowy i świeży pogląd na sztukę surrealisty, wykorzystując do tego wiele wyjątkowych dzieł, zarówno z niezwykle znanych, jak i mniej popularnych kolekcji. Ogromna popularność wystawy potwierdzają bardzo długie, często wielogodzinne kolejki.

Wystawa La trahison des images” jest kontynuacją monograficznej serii, w trakcie której prezentowane są najważniejsze sylwetki i sztuka artystów XX wieku. Po obrazach m.in. Duchampa i Muncha przyszedł czas na prace Magritte’a. Ponad 100 obrazów, rysunków i dokumentów oferuje świeże podejście do malarza, ujawniające jego zamiłowania do filozofii i sztuki dawnej. Koncepcja wystawy odbiega od prezentowania artysty na tle surrealistów, co zazwyczaj jest czynione w jego przypadku, ale zwraca uwagę na jego indywidualny charakter. Sposób prezentacji prac został przemyślany bardzo interesująco i trafnie: obrazy słynne zestawione zostały z bardzo mało znanymi, co urozmaica wystawę i wprowadza dynamikę zwiedzania. Część prac, zwłaszcza te po II wojnie światowej, budzi spore zdziwienie, pod względem formy sugerując autorstwo innych malarzy awangardowych, tymczasem są to nadal obrazy Magritte’a.

Rene Magritte, "Podwójny sekret", 1927
Rene Magritte, „Podwójny sekret”, 1927

Wystawa prezentuje Magritte’a jako twórcę o złożonej, trudnej do odszyfrowania osobowości, samotnika podążającego indywidualną drogą. Kuratorzy wystawy uznają Magritte’a za najinteligentniejszego spośród surrealistów, mistrza absurdu oraz historii opowiedzianych za pomocą skomplikowanych, nieoczywistych obrazów.

Rene Magritte, "To nie jest fajka", 1929
Rene Magritte, „To nie jest fajka”, 1929

Ogromne kolejki będące codziennością w przypadku omawianej wystawy, skłoniły Centrum Pompidou do wydłużenia godzin pracy i udostępniania ekspozycji dwa razy dziennie aż do 23 w nocy. Kilka lat temu rekord zwiedzania w placówce został ustanowiony podczas prezentowania wystawy innego słynnego surrealisty, Salvadora Dalego, ale wszystko wskazuje na to, że Magritte może się okazać jeszcze popularniejszy.

Wystawa „La trahison des images” potrwa w Centrum Pompidou do 23 stycznia 2017 roku.

Rene Magritte, "Dekalkomania", 1966
Rene Magritte, „Dekalkomania”, 1966

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *