Opublikowano

NOWA GALERIA PRAC ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO. OTWARCIE JUŻ W PAŹDZIERNIKU

Zdzisław Beksiński Artystai Sztuka newsy

Dzieła wyjątkowego, niezwykle utalentowanego i charyzmatycznego artysty Zdzisława Beksińskiego, po kilku latach starań o znalezienie odpowiedniego miejsca, zostaną przekazane w depozyt do galerii Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Obrazy pochodzą z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.

Obrazy, rysunki i fotografie – łącznie 250 prac z prywatnej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, marszandów i przyjaciół nieżyjącego Artysty, już od października będzie można podziwiać w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę.

1. Untitled_painting_by_Zdzislaw_Beksinski_1984

Zdzisław Beksiński, Bez tytułu, 1984

„Jesteśmy dumni, że prace tak wybitnego artysty znajdą stałe miejsce w Nowohuckim Centrum Kultury. Nie jesteśmy placówką muzealną, ale działamy tak samo prężnie. Dzięki temu, że prowadzimy szeroką działalność kulturalną, a także edukacyjną, nie obawiamy się, że wystawa stała zakłóci nasze bieżące prace” – powiedział PAP dyrektor NCK Zbigniew Grzyb.
Dzieła Beksińskiego w Nowej Hucie to również doskonała okazja do zwiększenia popularności tego regionu. „Chodzi o to, żeby turysta odwiedzający Kraków zechciał przyjechać również do Nowej Huty. Ta dzielnica ma mnóstwo do zaoferowania, staje się coraz bardziej interesująca. Wystarczy wspomnieć o okolicach placu Centralnego, Alei Róż, prężnie działającym Teatrze Łaźnia Nowa, powstającym Muzeum PRL-u” – wylicza dyrektor.

3. Wife_portrait_by_Zdzislaw_Beksinski_1956-57

Zdzisław Beksiński, „Portret żony”, 1956-57

Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku w 1929 r. Po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do rodzinnego miasta. Od 1959 r. do początku lat 70. pracował, jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.
Pod koniec lat 70. opuścił Sanok i zamieszkał w Warszawie. Nastąpiło to po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Początkowo zajmował się fotografią artystyczną i rysunkiem, później malarstwem i rzeźbą. W latach 70. i 80. stał się popularny w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie, m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Belgii. Jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace.
Artysta został zamordowany w 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie.

Otwarcie galerii Beksińskiego zostało zaplanowane w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie w dniach 8-9 października 2016 roku.

2. AA78_by_Zdzislaw_Beksinski_1978

Zdzisław Beksiński, „AA78”, 1978

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *