Jeśli wiadomość nie wyświetla się poprawnie kliknij na link i przeczytaj ją na naszej stronie www.artystaisztuka.pl
Trzy miesiące szybko upłynęły i już mamy kolejne wydania Waszego ulubionego magazynu o sztuce „Artysta i Sztuka”. Poza super ciekawymi artykułami, przygotowaliśmy dla Was kilka niespodzianek.
Pierwsza z nich to nowa strona www.artystaisztuka.pl Znajdziecie na niej informacje o najnowszym wydaniu AiS, ale również profile artystów z galerią zdjęć, wybrane artykuły z archiwalnych wydań, newsy ze świata sztuki i wiele innych ciekawostek, które tym razem możesz komentować, udostępniać i oceniać.
Druga niespodzianka… chcemy być bliżej Was dlatego też dołożyliśmy starań, aby kwartalnik był dla Was jeszcze bardziej dostępny. Zwiększyliśmy nakład i poza siecią Empik i naszą stroną www.artystaisztuka.pl rozszerzyliśmy sieć sprzedaży o salony InMedio i RUCH w całej Polsce, a także o wybrane galerie, muzea i sklepy plastyczne. Teraz znajdziesz nas w mniejszych miejscowościach, ale także na lotniskach w drodze na wakacje.
Zobacz co przygotowaliśmy w najnowszym numerze bezpośrednio na stronie >>> kliknij link
A w numerze między innymi…
MALARSTWO JAKO PODRÓŻ SENTYMENTALNA
„Artyści zapominają dziś, jak użyć materiałów, żeby stworzyć obraz, który przetrwa więcej niż dziesięć lat. Jeżeli jako artysta tworzysz i sprzedajesz pracę, która rozpadnie się jeszcze podczas lat twojego życia, to jest to problem (…). Dziś mamy zupełnie inne wartości i często zadajemy sobie pytanie, czy np. „malarstwo przypadkiem nie umarło?”. O malowaniu silnie inspirowanym przeszłością rozmawiamy z Teresą Oaxaca.
Wojciech Górecki, Roztopy nad Biebrzą, olej na płótnie, 60 x 90 cm
NAJPIĘKNIEJSZE SYMFONIE WYGRYWA SIĘ W PLENERZE
Początki twórczości Wojciecha Góreckiego nie miały nic wspólnego z pejzażem. Od trudnej umiejętności malowania natury artysta wolał tworzyć surrealistyczne obrazy, które dawały formalną i techniczną swobodę w kreowaniu malarskich światów. Dopiero spotkanie ze sztuką Moneta obróciło jego świat o 180 stopni. Wtedy właśnie okazało się, że szczytem satysfakcji i umiejętności malarskiej jest właśnie, powstający w plenerze, pejzaż.
Stanisław Radwański, Kompozytor, sztuczny brąz, wys. 79 cm, 1986
ZNALEŹĆ RODZAJ EKSPRESJI, KTÓRA BY WYRAŻAŁA JESZCZE WIĘCEJ
W sztuce najważniejsza jest prostota. Choć jest bardzo trudna, ma największą siłę oddziaływania i jest pewnym rodzajem uczciwości – mówi rzeźbiarz, Stanisław Radwański. A artysta uczciwym być musi, bo jeśli nie jest, nie będzie wiarygodny. Nikt „nie kupi” sztucznie wpompowanych w pracę emocji czy wymuszonej ekspresji. „Jest taka historia o tym, jak Styka malował Chrystusa, a Chrystus mówi do niego: ty mnie nie maluj na klęczkach, ty mnie maluj dobrze” – opowiada artysta.
Albert Freyberg, Caspar David Friedrich, 1810, olej na płótnie, Stara Galeria Narodowa w Berlinie, domena publiczna
Z CYKLU WIELCY ARTYŚCI, CASPAR DAVID FRIEDRICH
Na kartach historii sztuki zapisał się jako wybitny malarz i czołowy przedstawiciel romantyzmu niemieckiego. Człowiek o skomplikowanej osobowości, miotany skrajnymi, zupełnie negującymi się uczuciami. Caspar David Friedrich to doskonały pejzażysta, łączący w swojej sztuce mistycyzm i głęboką duchowość. Nikt tak jak on nie potrafił oddać ducha natury, odkrywając jednocześnie samego siebie.
Suzanne Jongmans, Julie, portret z piankową rzeźbą, 60 x 75 cm, 2012
MOJA SKÓRA, MOJE BLIZNY
Postaci, które Suzanne Jongmans przedstawia na fotografiach, są dla artystki niezwykle ważne. Każda z nich opowiada swoją historię, tworząc jednocześnie swoisty dialog z przeszłością. Ta odbywająca się bez słów rozmowa jest nie tylko nawiązaniem do konwencji sztuki holenderskich mistrzów, ale również swoistą nicią, łączącą pokolenia kobiet, która obnaża ponadczasową prawdę o tym, że piękno niezmiennie pozostaje utożsamiane z tym, co kobiece, a wpisana w to pojęcie kruchość, niesie ryzyko cierpienia.
Seikon, Mural zrealizowany w Pilawie.
SEIKON. ARCHITEKTURA JAK KARTKA
Kolejna ściana to dla niego kolejne wyzwanie. Najbardziej lubi podejmować takie, jakie ostatnio przydarzyły się w trakcie realizacji projektu „Rurales”, który ma na celu nie tylko filmową dokumentację tworzenia street artu we wsiach, ale również wejście w interakcję z odbiorcą. Mistrz geometrycznych kompozycji.Kiedy patrzy się na jego prace, trudno nie uciec od skojarzeń z architekturą modernistyczną, sztuką Bauhausu, którą bardzo ceni.
… i wiele innych ciekawych tematów ze świata sztuki.
Więcej na www.artystaisztuka.pl
Obserwuj nas na Facebooku