Opublikowano

NAJNOWSZE, 31. WYDANIE ARTYSTA I SZTUKA W SPRZEDAŻY

Już jest, nowy, pachnąc drukiem, 31 numer Artysta i Sztuka a w nim potężna dawka artystycznych inspiracji!

Na jesienną zagraniczną wycieczkę wybraliśmy się do National Gallery w Londynie, jednej z największych i najcenniejszych galerii sztuki na świecie. Wystawienniczy raport z kraju przedstawi nam Marcin Kołpanowicz, który w swoim felietonowym cyklu porusza ciekawe zjawiska związane z odbywającą się we Wrocławiu figuratywną wystawą „Statek Robinsona”. W najnowszym numerze poznamy także historię oraz przebieg kolejnego Biennale Pasteli w Nowym Sączu, cyklicznej międzynarodowej imprezy cieszącej się coraz większym zainteresowaniem. Następnie, nasze dwie redakcyjne koleżanki zapraszają do spotkania z wielkimi artystami i artystkami: z francuskim XIX-wiecznym realistą i buntownikiem Gustavem Courbetem oraz z Lubow Popową, czołową przedstawicielką rosyjskiej awangardy.

Jak zawsze przeprowadziliśmy dla Was wiele wspaniałych rozmów z niezwykle inspirującymi osobami ze świata sztuki. O swojej wielkiej i szczerej miłości do fotografii opowie nam Ewa Ćwikła, autorka fascynujących, malarskich zdjęć, pełnych tajemnicy i gry światła. W malarską podróż zabierze nas dwóch świetnych malarzy: Stanisław Żołądź, wirtuoz akwareli pokaże nam magiczne pejzaże pełne wody i śniegu. Natomiast Roch Urbaniak odsłoni przed nami krajobrazy mające swoje źródło w nieposkromionej niczym wyobraźni. Nie zabraknie także solidnej dawki malarskich emocji, zarówno tych wypisanych na twarzy o których opowie Artur Lobus, jak i ukrytych w niezwykłej sile koloru, charakteryzującym energetyczne prace Davida Schaba. Dodatkowo, jak zawsze, przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych zbliżających się wydarzeń kulturalnych z kraju i ze świata oraz krótko zrecenzowaliśmy te już minione.

Kwartalnik dostępny jest na naszej stronie, a także w sieci salonów Empik i InMedio.

Zapraszamy do inspirującej lektury!

W numerze

PODRÓŻUJĘ W POGONI ZA ŚWIATŁEM

Stanisław Żołądź jest uznawany przez niektórych krytyków za najlepszego współczesnego akwarelistę na świecie. Wirtuozeria z jaką przedstawia trudne do uchwycenia zjawiska atmosferyczne rzuca zupełnie nowe światło na potencjał tkwiący w farbach wodnych. Co jeszcze, oprócz warsztatowej maestrii, składa się na fenomen jego sztuki?

Stanisław Żołądź, Roztopy, akwarela na papierze, 56 x 76 cm, 2006

INSPIRUJĄ MNIE PORUSZAJĄCE HISTORIE

Każdy obraz Rocha Urbaniaka jest jak osobiste zaproszenie do przeżycia niepowtarzalnej przygody, która rozegra się w głowie odbiorcy. W jego pracach fantastyka stapia się z rzeczywistością, a nietypowa faktura dodatkowo zachęca do zanurzenia się w bajkowych światach. Co sprawia, że choć wyimaginowane, jego obrazy wydają się tak bardzo realne?

Roch Urbaniak, Wiszące ogrody Kanazawy, akryl na płótnie, 120 x 100 cm

HISTORIE ZAPISANE NA TWARZY

W obrazach Artura Lobusa znajdziemy czyste, niemal hipnotyczne kolory i sugestywne przedstawienia emocji, które w plastyczny sposób kształtują każdy szczegół malarskiej wizji. Jest w nich jednak coś jeszcze – eteryczny pierwiastek duchowości, który scala koncepcję dzieła i zachęca do odkrywania jego metafizycznych tajemnic.

Artur Lobus, Kolor cynicznej hipokryzji – Winsor Blue, akwarela na papierze, 33 x 25 cm, 2015

W KOJĄCYCH OBJĘCIACH KOLORU

Kiedy życie daje w kość i wszystko zaczyna stawać na głowie, bywa, że z pomocą przychodzi sztuka. Dokładnie tak było w przypadku Davida Schaba, dla którego malowanie to najlepszy sposób na wyrażenie siebie oraz na odnalezienie spokoju i wewnętrznej harmonii.

David Schab, Martwa natura z kawą, croissantem i papierosem, olej na płótnie, 61 x 61 cm, 2019

WIĘCEJ CZUJĘ, NIŻ WIDZĘ

Ewa Ćwikła, odkąd pamięta, zawsze postrzegała świat w kadrach, wyłapując piękne światło oraz wyjątkowe momenty. Jej wielki talent oraz popularność ani na moment nie sprawiły, że zapomniała o trudnych początkach i chwilach zwątpienia. Skromna, ciepła, a przede wszystkim prawdziwa, zarówno w sposobie bycia, jak i w kreowaniu osobistego, malarskiego świata fotografii.

Ewa Ćwikła, Golden pillows, fotografia, 2018

GUSTAVE COURBET

XIX-wieczna Francja obfitowała w wybitne jednostki związane ze środowiskiem artystycznym, jednocześnie sytuacja jaka miała miejsce, znaczny postęp technologiczny i burzliwe nastroje polityczne miały ogromny wpływ na twórczość środowisk związanych nie tylko ze sztukami pięknymi, ale również filozofią, literaturą. Charakterystyczne dla tego czasu było wzajemne przenikanie się wszystkich tych dziedzin – twórcy przebywali we wspólnym gronie, malarze przesiąknięci byli teoriami filozofów, pisarzy – ci z kolei dzięki nim mieli materiał do opisywania, rozmyślania nad sensem sztuki i tworzenia nowych idei.

Gustave Courbet, The Sleepers, 1866, Petit Palais, Paryż

NATIONAL GALLERY W LONDYNIE

Jedna z najważniejszych galerii na świecie, prezentująca arcydzieła sztuki europejskiej od XIII do XIX wieku. Ulokowana w centrum Londynu, powstała jako miejsce dostępne dla wszystkich, bez względu na klasę społeczną oraz grubość portfela.

Jan van Eyck, Małżeństwo Arnolfinich, olej na desce, 1434

ARTYSTKA-KONSTRUKTORKA LUBOW POPOWA

Malarka i projektantka, jedna z czołowych postaci rosyjskiej awangardy. Wychowana w dostatku i od dziecka otoczona artystyczną opieką, z czasem porzuciła społeczne przywileje i zdecydowała się na trudną, zupełnie nową drogę artystyczną, pełną wiary w idee rosyjskiej rewolucji.

Lubow Popowa, scenografia do produkcji Wsiewołoda Meyerholda Rogacz wspaniały, 1922, fot domena publiczna

RAPORT O STANIE SZTUKI PRZEDSTAWIAJĄCEJ

7 września 2019 r. zakończyła się zorganizowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu wystawa „Statek Robinsona” prezentująca sztukę figuratywną Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Pokaz rozpoczął się 10 maja i miał trwać 2 miesiące, ale ze względu na ogromne zainteresowanie, które wzbudził, przedłużono go o kolejne 2 miesiące. Wystawę odwiedziło ponad 30 tys. osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *