Opublikowano

NAJNOWSZA WYSTAWA POŚWIĘCONA CHOROBIE VAN GOGHA OTWARTA W MUZEUM W ARLES

Gohh newsy

Od 15 lipca w Muzeum van Gogha w Amsterdamie zwiedzać można nową ekspozycję skupiającą się na jednym z ciekawszych i bardziej intrygujących aspektów, jakim jest postępująca choroba Vincenta van Gogha. Wystawa pt. „Na granicy szaleństwa” oprócz niezwykłych dzieł malarza daje również możliwość poznania najnowszych odkryć związanych z ostatnim, tajemniczym okresem życia artysty.

Choroba psychiczna van Gogha oraz jego samookaleczenie, polegające na odcięciu sobie ucha, od zawsze wzbudzało wiele emocji i rodziło mnóstwo pytań. Odpowiedzi dotychczas nie były jednoznaczne, badacze biografii artysty tłumaczyli jego zachowania oraz schorzenia na różne sposoby. Być może sytuacja ulegnie zmianie dzięki najnowszym badaniom, dokonanym przez Bernadette Murphy. Na nowe materiały pisarka i historyczka natrafiła w trakcie poszukiwania materiałów do swojej najnowszej książki poświęconej biografii malarza. Jedną z ciekawszych rzeczy, na jaką natrafiła Murphy jest list autorstwa lekarza Felixa Ray’a, który przyjmował van Gogha, kiedy ten uciął sobie ucho. Notka została opatrzona unikatowym rysunkiem, przedstawiającym wygląd ucha malarza po jego uszkodzeniu, co pozwala rozmyć wszystkie niedopowiedzenia w tym temacie i ustalić, że van Gogh pozbawił się jednak całej małżowiny, a nie, jak sugerują niektóre wersji, tylko jej części.

Портрет доктора Рея Ван Гог 1889

Vincent van Gogh, „Portret doktora Felixa Ray’a”, 1889

Na wystawie pojawi się także zardzewiały rewolwer, będący prawdopodobnym przedmiotem, którym artysta popełnił domniemane samobójstwo. Całość została zilustrowana kilkudziesięcioma pracami malarskimi, dającymi plastyczny pogląd jak wszystkie emocje i wydarzenia w życiu artysty przekładały się na jego realizacje plastyczne. Muzeum van Gogha zapewnia, że wystawa jest pierwszą z szerszego cyklu, który poświęcony zostanie w całości zagadnieniu psychiki i choroby van Gogha. Murphy, na potrzeby swojej publikacji prześledziła bardzo uważnie wszystkie teorie związane z jego chorobą, starając się przedstawić sprawę rzeczowo i obiektywnie, co zostanie zaprezentowanie zarówno w biografii jak i podczas wystawy w Arles.

Wystawa będzie czynna do 28 października 2016 roku.

Więcej szczegółów na www.vangoghmuseum.nl

1. Pole pszenicy z Krukami

Vincent van Gogh, „Pole pszenicy z krukami”, 1890

2 selfpo26

Vincent van Gogh, „Autoportret”, 1888

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *