Opublikowano

MISTRZOWIE SURREALIZMU NA AUKCJI W CHRISTIE’S

surrealizm christie newsy

Dom aukcyjny Christie’s zaplanował niezwykłą aukcję oferującą prace malarskie oraz rzeźby najlepszych i najsławniejszych surrealistów. 28 lutego pod młotek trafią dzieła Rene Magritte’a, Maxa Ernsta, Paula Delvaux czy Giorgio de Chirico.

To będzie niezwykły i emocjonujący wieczór w londyńskim oddziale Christie’s, którego zdecydowanym bohaterem jest belgijski surrealista Rene Magritte.  Na aukcji pojawi się 6 obrazów artysty, z czego wartość aż czterech szacowana jest na kilka, a nawet kilkanaście milionów euro. Najdroższym dziełem Magritte’a, a jednocześnie także najcenniejszym na aukcji jest obraz „La Conde sensible” z 1960 roku. Jego estymacja wynosi od 16 do 21 milionów euro, choć kto wie, być może końcowa cena zaskoczy wszystkich i okaże się jeszcze wyższa. Drugim najdroższym obrazem oferowanym na wieczornej aukcji będzie dzieło „Le domain d’Arnheim” z 1938 roku, szacowane na 7,7-10 milionów euro.

 Rene Magritte, "La conde sensible", 1960, źródło: Christie's
Rene Magritte, „La conde sensible”, 1960, źródło: Christie’s

Oprócz arcydzieł Rene Magritte, na aukcji pojawią się również prace wielu innych surrealistów, takich jak Max Ernst, Hans Arp czy Francis Picabia. Na uwagę zasługuję zwłaszcza dzieło Maxa Ernsta,  „Portrait erotique voile” z ok. 1950 roku a także praca „Statices” Picabii. Obie prace wyceniane są na kilka milionów euro. Na aukcji surrealistów nie mogło też zabraknąć czołowego przedstawiciela tego kierunku Salvadora Dalego.

Francis Picabia, "Portrait erotique voile", ok. 1950, źródło: Christie's
Francis Picabia, „Portrait erotique voile”, ok. 1950, źródło: Christie’s

Christie’s w jego przypadku oferuje aż trzy prace, reprezentujące różne artystyczne techniki. Oprócz obrazu olejnego, wylicytować można także rzeźbę „Wenus z Milo z szufladkami” z 1964 oraz instalację „Mae West Lips sofa”, którą Dali zaplanował w 1936 roku, a która doczekała się realizacji przestrzennej dzięki współpracy artysty z zamożnym poetą i kolekcjonerem Edwardem Jamesem. Egzemplarz oferowany na aukcji to jedna z pięciu istniejących wersji.

Salvador Dali, Edward James, "Mae West Lips Sofa", 1938, źródło: Christie's
Salvador Dali, Edward James, „Mae West Lips Sofa”, 1938, źródło: Christie’s

Rezultaty wtorkowej aukcji będzie można prześledzić na stronie internetowej domu aukcyjnego Christie’s www.christies.com.

Salvador Dali, "Mae West’s Face which May be Used as a Surrealist Apartment", 1936, źródło: Christie's
Salvador Dali, „Mae West’s Face which May be Used as a Surrealist Apartment”, 1936, źródło: Christie’s

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *