Opublikowano

„MIASTONAUCI” TYTUSA BRZOZOWSKIEGO – OBRAZKOWA KSIĄŻKA O NIEZWYKŁYM MIEŚCIE I JEGO MIESZKAŃCACH

Miastonauci Tytusa Brzozowskiego obrazkowa książka o niezwykłym mieście i jego mieszkańcach

Tytus Brzozowski – architekt i akwarelista – w swojej twórczości malarskiej konsekwentnie eksploruje zagadnienie miasta. Kunsztownie operując techniką akwareli, tworzy miejskie pejzaże, w których historyczna i współczesna tkanka miejska harmonijnie współistnieje z elementami baśniowymi i magicznymi. Znajdziemy u Brzozowskiego charakterystyczne elementy zabudowy Warszawy, jak chociażby zachowane kamienice wielkomiejskiego śródmieścia, ważne warszawskie place czy kopuły reprezentatywnych  świątyń.

Wśród znanych nam elementów miasta artysta rozrzuca elementy, będące kluczem do magicznej strony miasta: kości do gry, poukrywane w zaułkach imbryki czy kolorowe balony unoszące się wysoko ponad zwieńczeniami budynków.

W „Miastonautach”, pierwszej ilustrowanej książce dedykowanej przede wszystkim dzieciom, artysta podąża tym szlakiem. Miejski pejzaż, inspirowany najważniejszymi symbolami ośmiu największych polskich miast, staje się równoprawnym bohaterem opowieści. Znajdziemy tu charakterystyczne elementy architektury Gdańska, Krakowa, Wrocławia czy Torunia. Ważną, spajającą pejzaż rolę odgrywa Warszawa z jej kamienicami, wieżowcami, tramwajami i charakterystyczną lokalną atmosferą.

Tytus Brzozowski grafika główna z patronatami

Książkę otwiera widok na wiadukt mostu Poniatowskiego łączący, nie tylko prawo i lewobrzeżną część miasta, ale także, wszystkie wątki i bohaterów opowieści. Miejski świat w „Astronautach” jest bowiem tak skonstruowany, aby umożliwiać bohaterom budowanie wspólnoty i miejskich relacji. Miejskie życie toczy się na dachach kamienic, ażurowych mostkach czy unoszących się pod niebo zielonych wyspach.

Tytus Brzozowski, akwarela na papierze
Tytus Brzozowski, akwarela na papierze

Przemieszczać się tu można rozmaicie: unosząc się na kolorowym parasolu, kostce do gry czy przechodząc po cieniutkich sznurach rozwieszonych między budynkami. „Miastonauci” to opowieść o lokalnej tożsamości i roli miasta w codziennym życiu, pełnym dziesiątków spraw i mikroprzygód. To także historia o  współpracy i wzajemnej pomocy. Historie bohaterów krzyżują się  i uzupełniają a szczęśliwy finał możliwy jest wtedy, gdy bohaterowie pomagają sobie nawzajem.

Tytus Brzozowski, akwarela na papierze
Tytus Brzozowski, akwarela na papierze

            W „Miastonautach” Tytus Brzozowski  w przystępny, baśniowy sposób opowiada o tym czym jest architektura i jaka jest jej rola. Książeczka może być także nieocenioną pomocą w kształtowaniu uważności i wrażliwości w postrzeganiu przestrzeni wokół nas. To także świetna zabawa dla całej rodziny w odnajdywanie poukrywanych elementów czy podążanie skomplikowanymi ścieżkami bohaterów. Budynki z książki można także odszukiwać na wspólnych spacerach.

Odkryj dziesiątki wątków i miejsc ukrytych w książce. Spotkanie w PROMie Kultury na Saskiej Kępie będzie prawdziwym świętem miasta i miejskiego życia. W programie wiele niespodzianek zarówno dla dzieci jak i dorosłych, m.in

1. Multimedialna opowieść o wątkach architektonicznych ukrytych w książce.
2. Wyjątkowe ciastka cukierni LUKULLUS.
3. Loteria – losowanie kopii fine art jednej z prac ilustrujących publikację.
4. Książki z autografem artysty w promocyjnej cenie.
5. wspólna zabawa z ogromną kolorowanką, malowanie buziek w kolorach miastonautów i inne atrakcje dla najmłodszych.

Wernisaż wystawy obrazów ilustrujących „Miastonautów” oraz premiera książki odbędzie się w PROMie Kultury Saska Kępa  w Warszawie 1 czerwca 2017 roku. Wstęp wolny

Tytus Brzozowski portret z latającym czajnikiem
Tytus Brzozowski, portret z latającym czajnikiem

Tytus Brzozowski – Architekt i akwarelista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiował i  praktykował w Finlandii. Pięć lat pracował w zespole warszawskiej pracowni projektowej Jems Architekci. W swoich pracach opowiada o mieście marzeń – pełnym zdobnych kamienic, wąskich ulic i strzelistych wież. Posługując się elementami architektury i krajobrazu charakterystycznymi dla lokalności Warszawy, tworzy nowe światy, które mimo swej baśniowości ciągle są tutejsze. Szuka nawarstwień historii, zestawia budynki z różnych miejsc i czasów. W pracach Tytusa Brzozowskiego znajdziemy intrygujące, surrealistyczne elementy, poukrywane wątki i zdarzenia.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *