Opublikowano

,,Linia i płaszczyzna’’ – retrospektywna wystawa Pawła Orłowskiego w starej fabryce porcelany Ćmielów

Tematem prac Orłowskiego są ludzkie sylwetki, jednak nie są to studia idealnych proporcji czy harmonii, lecz zainteresowanie redukcją, geometryzacją. Jednym z bohaterów sztuki Orłowskiego stały się boty.

Zdają się być złożone z różnego kształtu brył, są hybrydą harmonijnego ludzkiego ciała i zautomatyzowanej maszyny. W ten sposób, za pomocą botów, artysta reinterpretuje klasyczne, znane historii sztuki tematy. Balansując pomiędzy tradycją renesansowych mistrzów a nowoczesnością twórca stawia w centrum swojej sztuki człowieka i jego miejsce w świecie.

Tworzywem rzeźbiarskim dla Orłowskiego jest brąz, stal lub beton, często eksponuje niedoskonałości tych materiałów. Niektóre z jego dzieł osiągają kilka metrów wysokości. Nieregularne i geometryczne formy rzeźbiarskie kontrastują ze szlachetnością brązu zaś płaszczyzny metalowych blach oraz spawy nadają pracą Orłowskiego surowości.

Paweł Orłowski, Medyceusz

Linia i płaszczyzna odnoszą się do sposobu w jaki artysta kształtuje formę. To metafora upływu czasu i artystycznej drogi. Przejście od form kształtowanych miękką linią do geometryzacji i płaszczyzn, które budują najnowsze prace Orłowskiego.

Wystawę dzieł artysty, który w zeszłym roku prezentował swoją twórczość w Miami podczas targów Art Basel, będzie można oglądać od 12 września 2020 roku w ćmielowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Van Rij. Po raz pierwszy zostaną tam zaprezentowane niemalże 20-letnie prace artysty, dotąd nieznane szerszej publiczności. Widzowie zobaczą również dwie zupełnie nowe rzeźby Medyceusza i Don Kichota. Podczas wernisażu artysta, w sposób performatywny, wykona obrazy, które będą dostępne w ofercie galerii.

Paweł Orłowski, Don Kichot

Nigdy wcześniej prace Orłowskiego, które przywodzą na myśl techniczne rozwiązania nie były prezentowane w poprodukcyjnej halowej przestrzeni galeryjnej, która koresponduje z surowością i geometrycznością najnowszych prac artysty.

Wystawa połączona ze sprzedażą prac.

Magazyn Artysta i Sztuka jest patronem medialnym wydarzenia.

Paweł Orłowski ,,Linia i płaszczyzna’’

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Van Rij

Stara fabryka porcelany, Sandomierska 243 Ćmielów

Czas: 12 września 2020 – 30 kwietnia 2021

Kurator: Katarzyna Rij

Więcej informacji: W związku z pandemią wirusa COVID –19 wernisaż odbędzie się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa.

Paweł Orłowski, Wycinanki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *