Od 22 czerwca 2018 w Muzeum Narodowym w Warszawie oglądać będzie można wystawę dzieł jednego z najwybitniejszych polskich malarzy scen bitewnych i rodzajowych – Józefa Brandta.
Wystawa „Józef Brandt 1841–1915” jest pierwszą tak szeroką prezentacją dorobku artysty. Obejmie ponad 300 prac z polskich i zagranicznych muzeów oraz kolekcji prywatnych – obrazów olejnych, akwarel i rysunków, a także fotografii warsztatowych. Wyjątkową atrakcją ekspozycji będzie aranżacja „wschodniej” pracowni Brandta w Monachium. Prezentacja twórczości tego wielkiego artysty odbędzie się w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Epicki rozmach, dekoracyjność, bogactwo kolorystyki, znajomość i umiejętność odtworzenia historycznego kostiumu, broni, akcesoriów wojennych, a także brawurowe oddanie bitewnego zgiełku oraz dynamiki ruchu ludzi i koni – to najważniejsze cechy malarstwa Brandta, wirtuoza w oddaniu pełnych dynamiki scen, osadzonych w nastrojowym pejzażu. Artysta opowiada o rycerskich dziejach Rzeczypospolitej i sukcesach militarnych jej wybitnych dowódców – Chodkiewicza, Czarnieckiego, Sobieskiego, z dokładnością kreśli portret Kozaków, Tatarów, szlachty oraz rycerstwa. Obok licznych scen bitewnych na wystawie znajdą się także przedstawienia obyczajów kresowych czy scen rodzajowych z życia polskiej wsi. Brandt stworzył krzepiącą patriotyczne uczucia, barwną opowieść o przeszłości, pod której urokiem pozostawał m.in. autor Trylogii Henryk Sienkiewicz, a z nim cała Polska.
W pracowni Mistrza
Zaaranżowana na wystawie „wschodnia” pracownia Brandta, pozwoli poznać warsztat i najbliższe otoczenie Mistrza. Monachijskie atelier Brandta było zarówno przestrzenią codziennej pracy malarza, jak i reprezentacyjnym salonem. Zgromadził tam kolekcję militariów, wyposażenia jeździeckiego, ubiorów i tkanin oraz innych przedmiotów pochodzących z okresu od XVII do XIX wieku, które wykorzystywał jako rekwizyty w swoich obrazach historycznych. Po studiach Brandt zdecydował się osiąść na stałe w Monachium i stał się czołową postacią polskiego środowiska artystycznego. Istotnym punktem na mapie jego twórczości był także pałac w Orońsku niedaleko Radomia, gdzie w sielskim otoczeniu oddawał się przede wszystkim przyjemnościom życia towarzyskiego, ale prowadził także drugą pracownię.
Wystawa „Józef Brandt 1841–1915” Miejsce: Muzeum Narodowym w Warszawie
Czas: 22 czerwca – 30 września 2018