Opublikowano

GRZEGORZ STEC – WYSTAWA RETROSPEKTYWNA

Malarstwo Grzegorza Steca zajmuje osobne miejsce we współczesnej sztuce, między abstrakcją a figuracją. Artysta reprezentuje typ sztuki wizyjnej, dramatycznej, emocjonalnie reagującej na doświadczenia współczesności, a zarazem zakotwiczonej w europejskiej tradycji malarskiej. Przez krytyków nazywany bywa mistrzem światła i znakomitym kolorystą. Jest także twórcą unikatowych czarnych obrazów olejnych.

Sztukę Steca charakteryzuje bogactwo formatów, kompozycji, rozgrywek barwnych i struktur – od prostych form po gęste kompozycje horror vacui, od czystej i wyrazistej kolorystyki po prace monochromatyczne i wręcz czarno-białe, od wielkich płócien poprzez wzdłużne (poziome i pionowe) formaty po miniatury. Artysta wypracował własną technikę malarstwa olejnego, która w przypadku czarnych obrazów polega na osiąganiu technicznych efektów zbliżonych do mezzotinty, zaś w przypadku barwnych prac – na spontanicznym, in­tuicyjnym tworzeniu „żywą” farbą podczas pierwszych gorących sesji, a potem mozolnym dopracowywaniu detali.

Grzegorz Stec, Drzewo, Ciagla_jesien II,olej na płótnie, 100 x 140 cm, 2000

Steca najbardziej interesuje tłum – skłębiona, zdeformowana masa, dręczona przez szaleństwa i traumy. Artysta przedstawia gigantyczne przemarsze i tłumne karnawały, rojowiska ludzkie i wojny, małe i wielkie apokalipsy. Istota ludzka pokazana jest jako nic nie znacząca cząstka tego tłumu.

Pojedynczy człowiek pojawia się u Steca jako głowa-maska – obraz stanów psychiki tych istot. Okaleczenie człowieka i świata kontrapunktowane jest światłem, które kompozycyjnie i znaczeniowo odgrywa w tej sztuce najważniejszą rolę. Jest „bohaterem” wielu prac artysty, zwłaszcza czarnych obrazów, które stanowią najbardziej oryginalną część tego malarstwa. Te ascetyczne malarskie improwizacje są często próbą wizualizacji czystego światła.

Grzegorz Stec, Armagedon, olej na plótnie, 1986

Sztuka Grzegorza Steca rodzi się z napięcia między spontanicznością podświadomej wizji i porządkującym intelektem, gwałtownym wybuchem emocji i konsekwencją formy.

Jej przesłanie skłania do głębokich refleksji na temat naszego świata oraz pojedynczej ludzkiej egzystencji.

 

GRZEGORZ STEC – wystawa retrospektywna

Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, Biała Galeria CENTRUM

Czas: 17 kwietnia – 20 maja 2019

Więcej informacji: nck.krakow.pl

Magazyn „Artysta i Sztuka” jest patronem medialnym wydarzenia.

Grzegorz Stec, Wyspa Patmos II, olej na płótnie, 100 x 140 cm, 2000

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *