Opublikowano

„DALI KONTRA WARHOL”. NOWA WYSTAWA W PAŁACU NAUKI I KULTURY

„Dali kontra Warhol” Nowa wystawa w Pałacu Nauki i Kultury Artysta i Sztuka

Od 22 kwietnia w warszawskim pałacu kultury zaprezentowana będzie unikatowa wystawa zatytułowana Dali kontra Warhol. Składać się będzie z ponad 120 oryginalnych prac obu artystów starannie wyselekcjonowanych z prywatnych kolekcji i fundacji. Część eksponatów zostanie po raz pierwszy zaprezentowana szerokiej publiczności.

Zarówno Salvador Dali jak i Andy Warhol to artyści, którzy już za życia stali się legendą, a ich dzieła przeszły do historii całkowicie zmieniając świat sztuki. Obaj starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie. Prowokowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granicę pomiędzy życiem, a sztuką. Inspirowali pokolenia artystów i wpływali na trendy, modę, muzykę i film końca XX wieku.

Andy Warhol, fot. Jack Mitchell
Andy Warhol, fot. Jack Mitchell

Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Zdobyli ogromną sławę i osiągnęli sukces, mierzony w pieniądzach. Dali zyskał przez to przezwisko Avida Dollars (Chciwy Dolarów), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, lepiej powiesić na ścianie banknoty.

Salvador Dali, 1956
Salvador Dali, 1956

Na ścianach wystawy Dali kontra Warhol nie będzie dolarów, ale pojawią się równie cenne dzieła. Piękno zmiesza się z naturalizmem, świat ducha ze światem pieniądza, wreszcie autopromocja z prawdziwą i zasłużoną sławą. Nie sposób zebrać w jednym miejscu wszystkich dzieł, opowieści o spotkaniach, skandalach, związkach obu twórców. Ekspozycja, w sposób achronologiczny zaprezentuje najważniejsze dokonania artystów. Wprowadzi w świat surrealizmu, czasem wręcz szaleństwa, ale i metodycznej pracy.

Andy Warhol, "Portret Marylin Monroe", 1964
Andy Warhol, „Portret Marylin Monroe”, 1964

Wielkie dzieła sąsiadować będą ze słynnymi instalacjami i projektami komercyjnymi oraz zdjęciami, będącymi specyficznym zapisem chwili. Na wystawie zobaczymy też wizerunek bardzo młodego Salvadora Dali, ekscentrycznie upozowanego z jeżowcem na głowie oraz jego muzy i przyjaciółki Amandy Lear. Dali to także słynna sofa w kształcie ust wzorowana na ustach aktorki Mea West, prezentowana w jednej z sal wystawowych.

Wystawa potrwa do 1 października 2017 roku.

Philippe Halsman, "Dali Atomicus", 1948
Philippe Halsman, „Dali Atomicus”, 1948

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *