Opublikowano

AUKCJA SZTUKI W SOTHEBY’S Z IMPONUJĄCYM REZULTATEM ZA PRACĘ MUNCHA

Aukcja Munch newsy

Poniedziałkowa licytacja dzieł sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s przyniosła rezultat w kwocie 157 milionów dolarów. Wśród wielu ciekawych obrazów największą popularnością cieszyło się słynne dzieło Edvarda Muncha pt „Dziewczyny na moście” z 1902 roku, będące jednocześnie najdroższym wylicytowanym obrazem.

Obraz osiągnął spektakularną kwotę wynoszącą ponad 54 miliony dolarów. Pierwotna estymacja „Dziewczyn na moście” Muncha wahała się w granicach 50 milionów, a więc cenowy rezultat przewyższył aukcyjne oczekiwania. Obraz pojawił się na aukcjach już dwa razy, osiągając za każdym razem rekordową cenę. Po raz pierwszy było to w 1996  roku, kiedy został wyceniony na 7,7 miliona dolarów, zaś w 2008 jego wartość została wylicytowana na 30,8 milionów dolarów. Obecny wynik 54,2 milionów dolarów to drugi najwyższy wynik sprzedażowy za dzieło norweskiego malarza. Rekord należy niezmiennie do słynnego „Krzyku”, kupionego w 2012 roku za 120 milionów dolarów.

Maurice de Vlaminck, "Le Verger", 1906, źródło: Sotheby's
Maurice de Vlaminck, „Le Verger”, 1906, źródło: Sotheby’s

Oprócz „Dziewczyn na moście” Muncha podczas aukcji zaoferowano także dzieło „Malarz i jego modelka” Pabla Picassa z 1963 roku. Obraz został jednak sprzedany za dość niską cenę, wynoszącą „jedyne” 13 milionów dolarów, a więc za kwotę niewiele wyższą od dolnej estymacji. Większym powodzeniem cieszyło się inne dzieło tego malarza, „Tete de femme” z 1961 roku, które niepodziewanie przekroczyło górną granicę estymacji, osiągając niemal 8,5 milionów dolarów. Bardzo popularną pracą podczas aukcyjnego wieczoru okazała się także praca „Le Verger” Maurice’a de Vlamicka, sprzedana za ponad 7,5 milionów dolarów.

Pablo Picasso, "Malarz i jego modelka", 1963, źródło: Sotheby's
Pablo Picasso, „Malarz i jego modelka”, 1963, źródło: Sotheby’s

Wieczorna aukcja otworzyła cykl jesiennych wydarzeń, w czasie których zarówno w Sotheby’s jak i w konkurencyjnym Christie’s oferowane będą inne prace wielkich malarzy. Wśród nich będzie m.in. dzieło Claude’a Moneta zatytułowane „Kopa siana”, będące częścią cyklu ze słynnymi stogami wykonanego w latach 1890-1891. Estymacja obrazu szacowana jest na 45 milionów dolarów.

Edvard Munch, "Dziewczyny na moście", 1902, źródło: Sotheby's
Edvard Munch, „Dziewczyny na moście”, 1902, źródło: Sotheby’s

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *