Opublikowano

ARTUR NACHT-SAMBORSKI. 10 CIEKAWOSTEK O ARTYŚCIE W ROCZNICĘ URODZIN

Artur Nacht-Samborski10 ciekawostek o artyście w rocznicę urodzin news

Malarz Artur Nacht – Samborski (właściwie Artur Nacht) urodzony 26 maja 1898 roku pozostaje dla wielu artystą tajemniczym i niedocenianym, chociaż niewątpliwie wybitnym. Indywidualny styl, charakterystyczny tylko dla jego twórczości sprawił, że jego sztuka fascynuje, funkcjonując poza znanymi definicjami.

1. Malarz w latach 1918-1921 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa. Po trzech latach przerwał studia i wyjechał do Berlina i Wiednia, gdzie po raz pierwszy zetknął się z ekspresjonizmem, który mocno wpłynął na jego późniejszą twórczość.

2. Oprócz malarstwa Nacht-Samborski pasjonował się boksem, w czasie studiów rozgrywając szereg bokserskich walk.

Artur Nacht-Samborski, "Akt", 1948, źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Artur Nacht-Samborski, „Akt”, 1948, źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu

3. W 1924 roku powrócił na ASP pod opiekę Józefa Pankiewicza. w tym samym roku wraz z Komitetem Paryskim (kapistami) wyjechał do Paryża, gdzie pozostał aż do 1939 roku.

4. Początek okupacji spędził we Lwowie. Tam trafił do getta, z którego na udało mu się zbiec dzięki pomocy przyjaciół. Kolejno, przez następne lata wojny ukrywał się w Warszawie pod przybranym imieniem i nazwiskiem Stefan Samborski. Dopiero po latach, w 1956 roku malarz postanowił ostatecznie zmienić nazwisko na Nacht-Samborski.

5. Po wojnie artysta wykładał na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku i na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Artur Nacht-Samborski, "Popiersie kobiety w niebieskiej sukni", ok. 1962, źródło: DESA Unicum
Artur Nacht-Samborski, „Popiersie kobiety w niebieskiej sukni”, ok. 1962, źródło: DESA Unicum

6. Malarz cieszył się wielkim autorytetem artystycznym i moralnym wśród swoich studentów. Sam bardzo rzadko pokazywał swoje prace, podczas zajęć udzielał też skromnych wskazówek.

7. Za swojego życia malarz nie miał żadnej wystawy indywidualnej, bardzo rzadko brał także udział w wystawach zbiorowych. Jego obrazy były pokazywane w 1959 roku podczas Biennale w Wenecji. Niewielką wystawę jego twórczości zorganizowano dopiero w 1974 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, które posiada obecnie największą kolekcję jego dzieł.

8. Twórczość Nacht-Samborskiego ukształtowana została pod pływem dwóch nurtów: polskiego kapizmu i ekspresjonizmu niemieckiego. Jego harmonijne i wyważone kompozycje łączą w sobie niezwykły zmysł kolorystyczny oraz umiejętność wydobywania ekspresjonistycznych tonów.

9. Przez całe swoje życie malarz wierny był kilku tematom, które nieustannie powielał i traktował, jako pretekst do odkrywania coraz to nowszych technik i rozwiązań formalnych. Inspirowała go zwłaszcza martwa natura, szczególnie kwiaty oraz akty kobiece we wnętrzach.

10. Malarz zmarł 7 października 1974 roku w Warszawie.

Artur Nacht-Samborski, "Dziewczynka wśród fikusów", 1958, źródło: DESA Unicum
Artur Nacht-Samborski, „Dziewczynka wśród fikusów”, 1958, źródło: DESA Unicum

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *