Promocja!

ARTYSTA I SZTUKA – #35

15.00

grudzień – styczeń – luty 2022/2023

120 stron w miękkiej klejonej oprawie.

Artyści numeru: Henri Rousseau, Fernand
Khnopff, William Blake, Marcin Jaszczak, Beata Stankiewicz, Gocha Meg Stankiewicz, Kesja Tabaczuk, Mira Skoczek-Wojnicka, Matylda Konecka, Marzena Machaj.

Na stanie (może być zamówiony)

Opis

Z radością oddajemy w Wasze ręce wyczekiwany, 35 numer kwartalnika Artysta i Sztuka pełen artystycznych inspiracji.

Kwartalnik dostępny jest na naszej stronie WWW, a także w sieci salonów Empik i InMedio.

Zapraszamy do inspirującej lektury!

W numerze

SŁOWIAŃSKA WRAŻLIWOŚĆ W SKANDYNAWSKIM STYLU

Kiedy pierwszy raz spotkałem się z malarstwem Kesji Tabaczuk, zaskoczony byłem klimatem tych prac. Portrety młodych kobiet na tle skandynawskiego pejzażu miały w sobie mieszankę głębokiej melancholii, tak jakby między obrazem artystki a odbiorcą wstawiona była niewidzialna szyba, wykonana z przezroczystej tafli chłodnego lodu. Patrząc na jej obrazy, miałem wrażenie, że portretowane kobiety i dziewczyny nosiły w sobie skryte wspomnienia minionych lat, bądź karmiły się strachem przed tym, co może nadejść. I kiedy w milczeniu patrzyłem na obrazy młodej artystki, czułem w nich jakieś osobliwe połączenie słowiańskiej wrażliwości i melancholijnego klimatu skandynawskiego, co okazało się trafną intuicją, bo Kesja Tabaczuk pochodzi z Polski a obecnie mieszka i tworzy w Norwegii.

Kesja Tabaczuk, Field Buddies, olej na płótnie, 120 x 100 cm, 2021

TWARZE I ABSTRAKCJA

Jak sama stwierdziła, jej twórczość stanowi dialog z dawnymi mistrzami, najbardziej inspirujący dla niej są twórcy tacy jak Leonardo da Vinci, Vermeer, Caravaggio, Michał Anioł czy Rembrandt. Jeśli trzeba by określić jej malarstwo w kilku słowach, można by powiedzieć, że stanowi ono połączenie klasycznego portretu ze współczesną abstrakcją.

Mira Skoczek-Wojnicka, Ala ma niebieskiego kota, olej na płótnie, 60 x 60 cm, 2021

KAŻDA HISTORIA MA SWÓJ KOLOR

Matylda jest osobą, która łączy surrealistyczny wymiar skrzatów z melancholijną zadumą. W pracach zamyka część swojej osobowości, komunikując emocje za pomocą baśniowych form. Przekaz kieruje do odbiorcy w każdym wieku, dzieląc się różnymi przemyśleniami, które mieszkają w historiach.

Matylda Konecka, Baśniarz, ilustracja, techniki mieszane, 40 x 40 cm

MALARSTWO EMOCJI

W tworzeniu najbardziej cieszy ją wolność. Głównym tematem jej prac jest człowiek i jego emocje. Marzena Machaj tworzy subtelne, mistyczne portrety o unikalnym nastroju. Jej obrazy przesycone magią i symboliką są poszukiwaniem harmonii między cielesnością a tym, co duchowe.

Marzena Machaj, Iluminacja, olej na płótnie, 60 x 90 cm, 2021

W SOCZYSTYM OGRODZIE BARW

Malarstwo Michała Jaszczaka uwodzi kolorem i energią. Jest żywe, świetliste. Bez względu na to, czy maluje akty, pejzaże czy martwe natury, robi to w sposób, który przyciąga i intryguje. Artysta opowiedział nam o swoim warsztacie pracy, o tym, co lubi malować najbardziej i w czym upatruje największą siłę malarstwa.

Marcin Jaszczak, Jeziorsko, akryl na płótnie, 60 x 70 cm

PRZEDMIOT I ŚWIATŁO

„Kiedyś ktoś zadał mi pytanie o pierwsze wspomnienia z dzieciństwa. Uświadomiłam sobie wtedy, że wszystkie te wspomnienia są dziś na moich obrazach. Niedokładnie pamiętam twarze ludzi, natomiast mam wyraźnie przed oczami to, jak rozchodziło się światło na wypastowanym parkiecie, a jak na podłodze z drewnianych desek umytych szarym mydłem. Światło na ścianie, metalowej poręczy łóżka, lakierowanych meblach. Wnętrza i światło” – mówi krakowska artystka Beata Stankiewicz.

Beata Stankiewicz, Pracownia Cézanne’a, olej na płótnie, 180 x 240 cm, 2018

PODĄŻAJĄC ŚLADAMI DAWNYCH MISTRZÓW

Twórczość Gochy Meg Stankiewicz zaskakuje i fascynuje. Artystka zabiera nas w podróż w czasie, prezentując dzieła dawnych mistrzów w swój charakterystyczny sposób. Wchodząc w relacje z płótnami D. Velázqueza czy A. Watteau pokazuje przestrzeń między starym i nowym, budując swoisty „pas transmisyjny” tworzący płaszczyznę między realizmem a abstrakcją.

Gocha Meg Stankiewicz, Aksamitka, olej na płótnie, 60 x 60 cm, 2022

W TAJEMNICZEJ DŻUNGLI

Historia Celnika Rousseau pokazuje, że nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć realizację swoich artystycznych pasji. Francuz swoją malarską karierę rozpoczął dopiero w wieku czterdziestu jeden lat, ale ani późny start, ani przeciwności losu nie przeszkodziły mu w byciu jednym z ciekawszych i bardziej wyrazistych twórców awangardy.

Henri Rousseau, Kobieta spacerująca po egzotycznym lesie, 1905, Barnes Foundation w Filadelfii

FERNAND KHNOPFF

W przypadku biografii artystów nierzadko mamy do czynienia z fascynującymi, często barwnymi historiami. Twórcy niejednokrotnie borykali się z problemami, chcąc forsować własne przekonania związane ze sztuką – historia pełna jest skandalistów, szaleńców – zdarzało się jednak, że nawet w burzliwych dla sztuki czasach postać malarza mogła być obdarzona względnym spokojem, a otoczka jego twórczości ukazywała raczej jego konsekwentne dążenie do zamierzonego celu, aniżeli podróż wyboistymi ścieżkami tak często zdarzającymi się w życiu artystów.

Fernand Khnopff, Portrait of Jeanne Kefer, 1885, The Getty Center, Los Angeles

ZOBACZYĆ ŚWIAT W ZIARENKU PIASKU

Na nagrobku Williama Blake’a widnieje napis „poeta, artysta, prorok”, co świetnie charakteryzuje sylwetkę tego wielkiego twórcy. Za swojego życia niezrozumiany i uznany za szalonego po dwustu latach nie przestaje inspirować i zachwycać swoim tajemniczym i niepokojącym stylem, a także unikatową filozofią.

William Blake, Urizen stwarzający świat, metoda trawienia reliefowego, 36 x 25,7 cm, 1794

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Informacje dodatkowe

Waga 0.5 kg

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ARTYSTA I SZTUKA – #35”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *