Opis
Z radością oddajemy w Wasze ręce wyczekiwany, 35 numer kwartalnika Artysta i Sztuka pełen artystycznych inspiracji.
Kwartalnik dostępny jest na naszej stronie WWW, a także w sieci salonów Empik i InMedio.
Zapraszamy do inspirującej lektury!
W numerze
SŁOWIAŃSKA WRAŻLIWOŚĆ W SKANDYNAWSKIM STYLU
Kiedy pierwszy raz spotkałem się z malarstwem Kesji Tabaczuk, zaskoczony byłem klimatem tych prac. Portrety młodych kobiet na tle skandynawskiego pejzażu miały w sobie mieszankę głębokiej melancholii, tak jakby między obrazem artystki a odbiorcą wstawiona była niewidzialna szyba, wykonana z przezroczystej tafli chłodnego lodu. Patrząc na jej obrazy, miałem wrażenie, że portretowane kobiety i dziewczyny nosiły w sobie skryte wspomnienia minionych lat, bądź karmiły się strachem przed tym, co może nadejść. I kiedy w milczeniu patrzyłem na obrazy młodej artystki, czułem w nich jakieś osobliwe połączenie słowiańskiej wrażliwości i melancholijnego klimatu skandynawskiego, co okazało się trafną intuicją, bo Kesja Tabaczuk pochodzi z Polski a obecnie mieszka i tworzy w Norwegii.
TWARZE I ABSTRAKCJA
Jak sama stwierdziła, jej twórczość stanowi dialog z dawnymi mistrzami, najbardziej inspirujący dla niej są twórcy tacy jak Leonardo da Vinci, Vermeer, Caravaggio, Michał Anioł czy Rembrandt. Jeśli trzeba by określić jej malarstwo w kilku słowach, można by powiedzieć, że stanowi ono połączenie klasycznego portretu ze współczesną abstrakcją.
KAŻDA HISTORIA MA SWÓJ KOLOR
Matylda jest osobą, która łączy surrealistyczny wymiar skrzatów z melancholijną zadumą. W pracach zamyka część swojej osobowości, komunikując emocje za pomocą baśniowych form. Przekaz kieruje do odbiorcy w każdym wieku, dzieląc się różnymi przemyśleniami, które mieszkają w historiach.
MALARSTWO EMOCJI
W tworzeniu najbardziej cieszy ją wolność. Głównym tematem jej prac jest człowiek i jego emocje. Marzena Machaj tworzy subtelne, mistyczne portrety o unikalnym nastroju. Jej obrazy przesycone magią i symboliką są poszukiwaniem harmonii między cielesnością a tym, co duchowe.
W SOCZYSTYM OGRODZIE BARW
Malarstwo Michała Jaszczaka uwodzi kolorem i energią. Jest żywe, świetliste. Bez względu na to, czy maluje akty, pejzaże czy martwe natury, robi to w sposób, który przyciąga i intryguje. Artysta opowiedział nam o swoim warsztacie pracy, o tym, co lubi malować najbardziej i w czym upatruje największą siłę malarstwa.
PRZEDMIOT I ŚWIATŁO
„Kiedyś ktoś zadał mi pytanie o pierwsze wspomnienia z dzieciństwa. Uświadomiłam sobie wtedy, że wszystkie te wspomnienia są dziś na moich obrazach. Niedokładnie pamiętam twarze ludzi, natomiast mam wyraźnie przed oczami to, jak rozchodziło się światło na wypastowanym parkiecie, a jak na podłodze z drewnianych desek umytych szarym mydłem. Światło na ścianie, metalowej poręczy łóżka, lakierowanych meblach. Wnętrza i światło” – mówi krakowska artystka Beata Stankiewicz.
PODĄŻAJĄC ŚLADAMI DAWNYCH MISTRZÓW
Twórczość Gochy Meg Stankiewicz zaskakuje i fascynuje. Artystka zabiera nas w podróż w czasie, prezentując dzieła dawnych mistrzów w swój charakterystyczny sposób. Wchodząc w relacje z płótnami D. Velázqueza czy A. Watteau pokazuje przestrzeń między starym i nowym, budując swoisty „pas transmisyjny” tworzący płaszczyznę między realizmem a abstrakcją.
W TAJEMNICZEJ DŻUNGLI
Historia Celnika Rousseau pokazuje, że nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć realizację swoich artystycznych pasji. Francuz swoją malarską karierę rozpoczął dopiero w wieku czterdziestu jeden lat, ale ani późny start, ani przeciwności losu nie przeszkodziły mu w byciu jednym z ciekawszych i bardziej wyrazistych twórców awangardy.
FERNAND KHNOPFF
W przypadku biografii artystów nierzadko mamy do czynienia z fascynującymi, często barwnymi historiami. Twórcy niejednokrotnie borykali się z problemami, chcąc forsować własne przekonania związane ze sztuką – historia pełna jest skandalistów, szaleńców – zdarzało się jednak, że nawet w burzliwych dla sztuki czasach postać malarza mogła być obdarzona względnym spokojem, a otoczka jego twórczości ukazywała raczej jego konsekwentne dążenie do zamierzonego celu, aniżeli podróż wyboistymi ścieżkami tak często zdarzającymi się w życiu artystów.
ZOBACZYĆ ŚWIAT W ZIARENKU PIASKU
Na nagrobku Williama Blake’a widnieje napis „poeta, artysta, prorok”, co świetnie charakteryzuje sylwetkę tego wielkiego twórcy. Za swojego życia niezrozumiany i uznany za szalonego po dwustu latach nie przestaje inspirować i zachwycać swoim tajemniczym i niepokojącym stylem, a także unikatową filozofią.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.