ARTYSTA I SZTUKA – #34

22.00

czerwiec – lipiec – sierpień 2021

120 stron w miękkiej klejonej oprawie.

Artyści numeru: Tomasz Strzałkowski, Sergiy Lysyy, Czesław Jan Pyrgies, Thomas Dodd, Joanna Karpowicz, Marek Looney Rybowski, Władysław Czachórski, Helmut Newton, Chaim Soutine, Francisco José de Goya

This slideshow requires JavaScript.

Produkt dostępny na zamówienie

Opis

Z radością oddajemy w Wasze ręce wyczekiwany, 34 numer kwartalnika Artysta i Sztuka pełen artystycznych inspiracji. Lekturę rozpoczyna pandemiczny komentarz Marcina Kołpanowicza, który w swoim felietonie pochylił się nad tematem sztuki w czasach zarazy. W numerze czeka też kilka niezwykle interesujących artykułów z cyklu „Wielcy artyści”. Na początku przybliżamy sylwetkę jednego z najsłynniejszych artystów hiszpańskich, Francisca de Goi oraz zagłębiamy się w gwałtowność malarstwa Chaima Soutine’a, jednego z najciekawszych twórców z kręgu Ecole de Paris. Kolejno czekają: tekst poświęcony twórczości wybitnego fotografa Helmuta Newtona, a także niezwykle dekoracyjne obrazy Władysława Czachórskiego, którego prace podbijają polski rynek sztuki. Jak zawsze, nie zabraknie również ciekawych i inspirujących rozmów z artystkami i artystami. Miłośników murali z pewnością ucieszy wywiad z gdańskim twórcą Looney’em. Następnie, o swoim malarstwie i przyjaźni z intrygującym Anubisem opowie Joanna Karpowicz, a Thomas Dodd zabierze Was w magiczny, surrealistyczny świat swoich fotograficznych fotomontaży. O wyjątkowej twórczości Stefana Gierowskiego opowie retrospektywne wspomnienie wystawy prac artysty, a kolejny artykuł przybliży Projekt Międzynarodowych Spotkań ze Sztuką „One art”. W mroczny nastrój wprowadzą Was fantastyczne grafiki Tomasza Strzałkowskiego, natomiast twórczość Czesława Pyrgiesa zachwyci wszystkich miłośników koloru i światła. Urzekającą grę barw oraz światłocienia zaprezentuje także nasz ostatni gość, ukraiński akwarelista Sergiy Lisyy.

Kwartalnik dostępny jest na naszej stronie WWW, a także w sieci salonów Empik i InMedio.

Zapraszamy do inspirującej lektury!

W numerze

ODWIECZNE PYTANIA W DYSTOPIJNEJ ODSŁONIE

Bohaterami mrocznych grafik Tomasza Strzałkowskiego są personifikacje emocji, doświadczeń i zdarzeń pochodzących z realnego świata. Choć jego sztuka wyraźnie nawiązuje do surrealizmu i nurtu science fiction, to można w niej także dostrzec echa romantyzmu. Wszechobecny motyw przemijania przeplata się tu z poszukiwaniem odpowiedzi na pytania o sens życia w dystopijnym świecie, który czasami bardzo przypomina naszą rzeczywistość.

Tomasz Strzałkowski, Tree branches, grafika 3D, 100 x 70 cm

MALARSTWO ŚWIATŁOCZUŁE

Niezwykła wrażliwość na barwę i światło – tak w skrócie można opisać twórczość Czesława Pyrgiesa. Jego nastrojowe, pełne świetlistych refleksów obrazy uspokajają i działają kojąco. Co, według artysty, liczy się w tworzeniu najbardziej? Jakie były początki jego malarskiej drogi?

Czeslaw Jan Pyrgies, Kwiaty w kuchni, olej na tekturze, 58 cm x 60 cm

WEWNĘTRZNY PRYZMAT PIĘKNA

Jego akwarelowe pejzaże przykuwają wzrok realistycznym przedstawieniem zjawisk atmosferycznych, nastrojową kolorystyką oraz efektowną grą świateł i cieni. Jest w nich jednak coś więcej niż warsztatowa precyzja i baczne oko obserwatora. Czym jest ten brakujący element układanki, który sprawia, że z równym zainteresowaniem oglądamy śródziemnomorskie pejzaże i ponure krajobrazy pokrytych dymem portów?

Sergiy Lysyy, Zimowe łodzie, akwarela, 49 x 64 cm

KOBIETY, KWIATY I KLEJNOTY – WŁADYSŁAW CZACHÓRSKI

Autor urokliwych, stylizowanych scen buduarowo-salonowych, okrzyknięty ozdobą polskiego malarstwa. Przez jednych wychwalany za kunszt i precyzję, przez innych oskarżany o sztuczność i zaprzepaszczenie wielkiego talentu. Jedno jest pewne – prace Czachórskiego cieszą się obecnie ogromną popularnością i podbijają polski rynek sztuki.

Władysław Czachórski, Kwiat młodości, 1898, kolekcja prywatna, Wikimedia Commons

FRANCISCO GOYA

Początek XIX wieku był okresem licznych konfliktów, zmian społecznych, nowych ideologii. Wielu twórców tworzących w stylu klasycznym mając potrzebę bardziej wnikliwego oddania ducha czasów i towarzyszących im emocji kierowała się w stronę romantyzmu, który czerpiąc inspiracje z natury proponował bardziej zróżnicowane środki artystyczne. Jednym z malarzy rozwijających się na przełomie epok był Francisco Goya, który początkowo tworząc w duchu rokoka i klasycyzmu, ostatecznie stworzył własny niepowtarzalny styl przecierając swoją sztuką szlaki dla impresjonistów i sztuki nowoczesnej. Artysta żył 82 lata, a jego długie życie podobnie do jego stylu naznaczone było sugestywnym kolorem i dramatycznym wyrazem.

Goya F., Maja naga, 1800, Muzeum Prado, Madryt

MÓJ PRZYJACIEL ANUBIS

Malarka, ilustratorka, autorka komiksów. Joanna Karpowicz, niczym niegroźny podglądacz, obserwuje rzeczywistość i przenosi ją na płótno, przemycając tym samym wiele rozmaitych emocji. Pomaga jej w tym starożytny bóg o głowie szakala, którego przygody poruszają coraz więcej osób.

Joanna Karpowicz “Diner” / 2020, 80 x 100 cm, akryl na płótnie

BARWNE MURALE LOONEYA

Zaczynał w latach 90. XX wieku współtworząc i powołując pierwsze nieformalne grupy grafficiarzy w Polsce. Wielkoformatowe postaci, spoglądające na przechodniów z elewacji budynków, lekki, ilustratorski styl, trochę jak z kreskówek – to jego znaki rozpoznawcze. Barwne animacje zainspirowały go nie tylko do obrania takiej drogi twórczej. Jego murale cieszą oko i rozweselają szare ulice miast.

Marek Looney Rybowski, Fragment muralu namalowany dla dzielnicy Gdynia Demptowo w przejściu pod obwodnicą

GWAŁTOWNOŚĆ SERCA

Nieodgadniony, osnuty legendą, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli École de Paris. Jego dzieła odznaczają się wyjątkową ekspresją oraz eksplozją barw. Samotny, impulsywny i krytyczny wobec samego siebie, Chaim Soutine nieustannie zachwyca, szokuje i inspiruje współczesnych artystów.

Chaim Soutine, Mały cukiernik, ok. 1919, Barnes Foundation

FOTOMONTAŻE MALOWANE EMOCJAMI

W pracach Thomasa Dodda znajdziemy liczne nawiązania do mitów, religii i psychologicznych archetypów, które niezmiennie budzą w nas silne emocje. Jego dzieła jednocześnie poruszają i intrygują surrealistyczną estetyką oraz obecnością malarskiej materii, której nie zwykliśmy oglądać na grafikach tworzonych w Photoshopie.

Thomas Dodd, Echo, malarski fotomontaż, 75 x 50 cm

HELMUT NEWTON NIEWINNY PROWOKATOR SURREALISTYCZNY GAWĘDZIARZ

Mówiono o nim, że fotografował kobiety z takim samym rozmachem, jak Leni Riefenstahl fotografowała olimpiadę. Wpływ tej estetyki jest oczywisty – Helmut Newton dorastał w Berlinie w dwudziestoleciu międzywojennym, przepełnionym faszystowskimi nastrojami. Miała ona w sobie coś fascynującego dla dorastającego fotografa, który później przetworzył ją na potrzeby własnej wyobraźni, gdzie dyscyplina graniczy z perwersją, a piękno bywa okaleczane. Jednak żadna z jego prac nie epatuje dosłownym okrucieństwem, a jedynie nieraz nieco perwersyjnym poczuciem humoru. Nie pozbawiło to jednak atmosfery skandalu wokół jego twórczości.

Helmut Newton, Autoportret z żoną i modelkami, Paryż, 1981, ©Helmut Newton Estate, Helmut Newton Foundation

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodatkowe informacje

Waga 0,5 kg

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ARTYSTA I SZTUKA – #34”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *