Promocja!

ARTYSTA I SZTUKA – #32

15.00

czerwiec – lipiec – sierpień 2020

120 stron w miękkiej klejonej oprawie.

Artyści numeru: Arantzazu Martinez, Iness Rychlik, Nikolina Petolas, Andrzej Malinowski, Arkadiusz Dzielawski, Rafała Rudko, Leon Wyczółkowski, Camille Pissarro

This slideshow requires JavaScript.

Opis

Po krótkiej przerwie, ale ze wzmożoną siłą, powracamy do Was z kolejnym wydaniem kwartalnika „Artysta i Sztuka”! Jeśli tęskniliście to spieszymy donieść, że najnowszy numer z pewnością zaspokoi wszelkie artystyczne tęsknoty i dostarczy moc inspiracji. Listę lektur otwiera felieton Marcina Kołpanowicza, omawiający ciekawe wystawy oraz publikacje z 2019 roku. W cyklu „Muzea i galerie” zapraszamy Was na bezpieczną, wirtualną wycieczkę do Muzeum Narodowego w Kielcach, które w swojej ofercie posiada wiele ciekawych oddziałów oraz eksponatów, które warto poznać. Kolejno, przygotowaliśmy dla Was przegląd dzieł niezwykłych mistrzów malarstwa – w cyklu „Wielcy artyści” przybliżyliśmy sylwetki Camille’a Pissarro oraz Leona Wyczółkowskiego, których pejzaże zachwycają i przynoszą ukojenie. Gratką dla miłośników akwareli jest rozmowa z utalentowanym, młodym twórcą Rafałem Rudko, który z powodzeniem eksperymentuje z techniką w poszukiwaniu nowych wrażeń. W wyjątkowy świat nadrealizmu zabierze Was z pewnością malarz Arkadiusz Dzielawski, a prace Andrzeja Malinowskiego wprowadzą w stan wyciszenia i uniesienia. Do rozmowy zaprosiliśmy również Katarzynę Bułkę – Matłacz, autorkę niewielkich, ale bardzo intensywnych w odbiorze rzeźb z brązu oraz Iness Rychlik, której intymne i sensualne fotografie balansują na granicy piękna i perwersji. W numerze gościmy także hiszpańską malarkę Arantzazu Martine, autorkę dzieł, łączących, z wielka klasą, realizm oraz magię. Artystyczny przegląd zamyka twórczość Nikoliny Petolas, chorwackiej fotografki, która zaprasza nas do świata pełnego zwierząt i nieposkromionej wyobraźni.

Kwartalnik dostępny jest na naszej stronie, a także w sieci salonów Empik i InMedio.

Zapraszamy do inspirującej lektury!

W numerze

W POSZUKIWANIU

MAJESTATYCZNEGO PIĘKNA

Twórczość Arantzazu Martinez to odpowiedź na tęsknotę za sztuką, której filarami były niegdyś harmonia, piękno i maestria warsztatowa. Artystka prezentuje ponadczasowe ujęcie świata – rzeczywistość skrywającą bogactwo symboli, w której realizm przedstawienia wcale nie wyklucza istnienia magii.

Arantzazu Martinez, Dracula, olej na płótnie, 162 x 97 cm, obraz z prywatnej kolekcji Johna Butlera

NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ BYTU

Zamiłowanie do tradycji światowego malarstwa i starej ikonografii oraz szacunek dla wielkich mistrzów pociągnęły go do poszukiwań języka sztuki, który stworzy pomost pomiędzy historią a współczesnością. Udało mu się zachować w malarstwie pewnego rodzaju sacrum nieosiągalne dla artystów dzisiejszych. Trzeba naprawdę dbać o nasze życie, emocje i otoczenie, aby wciąż móc czuć „ten stan skupienia i uniesienia”. Andrzej Malinowski to osiągnął. Obecnie żyje otoczony głębokim lasem, a spokój tego miejsca, daje mu inne spojrzenie na paryską rzeczywistość, której był częścią. Twierdzi, że od tego świata nie można uciec, ale można się od niego oddalić.

Andrzej Malinowski, Anioł Śmierci, olej i akryl na płótnie, 120 x 120 cm, 2014

INTYMNE GRANICE BÓLU

Fotografie Iness Rychlik w równym stopniu fascynują i prowokują. Artystka zgrabnie balansuje pomiędzy delikatnością a perwersją, tworząc przejmujące obrazy opowiadające o uciśnionej kobiecości. Jej prace przenikają do wnętrza i w zależności od osobistych doświadczeń patrzącego, potrafią zarówno zadać ból, jak i przynieść ukojenie.

Iness Rychlik, Miłość i oddanie, 2019

FOTOGRAFIE Z NIEISTNIEJĄCYCH ŚWIATÓW

W twórczości Nikoliny Petolas zwierzęta pełnią rolę przewodników po otulonych mgłą pejzażach, które rozpościerają się po drugiej stronie sekretnego przejścia. Pod pretekstem pokazania nastrojowej scenerii, zabierają nas w metaforyczną podróż do świata ludzkich emocji, pragnień i marzeń. Witajcie w magicznej krainie, do której wstęp mają tylko przybysze o czystym sercu i bogatej wyobraźni.

Nikolina Petolas, The Tree House, fotografia/digital mixed media

MAGICZNE SNY O PRZEMIJANIU

Arkadiusz Dzielawski nie musi deformować rzeczywistości, aby pokazać tkwiącą w niej magię. Tajemnica sugestywności zaokrąglonych obrazów tkwi w budowaniu zaskakujących metafor, spotęgowanych efektowną grą świateł i cieni oraz oryginalnymi rozwiązaniami kompozycyjnymi. Nie bez znaczenia pozostaje także zamiłowanie do symetryczności i harmonii oraz fascynacja tradycją XVII-wiecznego malarstwa flamandzkiego. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie nadrealistyczna twórczość tego częstochowskiego artysty?

Arkadiusz Dzielawski, Twierdza III, olej na płycie, 67 x 76 cm, 2016

IMPERIUM ŚWIATEŁ

Akwarela stanowi dla Rafała Rudko punkt wyjścia do osobistych poszukiwań.  Zafascynowany miejskimi nokturnami, z powodzeniem eksperymentuje z techniką, malując nastrojowe pejzaże oraz prace z pogranicza abstrakcji. „Maluj i kochaj to, co robisz” – przekonuje artysta, który od kilkunastu lat z powodzeniem poświęca się akwareli oraz uczy tego innych.

Rafał Rudko, Citylights reflections, akwarela, 23 x 30 cm, 2019

LEON WYCZÓŁKOWSKI

Niezwykle utalentowany i ambitny, jeden z najsłynniejszych twórców Młodej Polski. Tworzył w niemal każdej technice malarskiej i bardzo wzbraniał się przed zaszufladkowaniem w jednej formule. Leon Wyczółkowski przez ponad 60 lat poszukiwał nowych form wypowiedzi i zmagał się z warsztatem, za każdym razem wzbudzając podziw i zachwyt.

Leon Wyczółkowski, Połów raków, 1891, Muzeum Narodowe w Warszawie

CAMILLE PISSARRO

XIX wiek to czas twórczości najbardziej uznanych artystów, zwłaszcza Paryż przyciągał przedstawicieli wszelkich sztuk jako miejsce tętniące energią, nocnym życiem i możliwością pobierania nauk u największych znakomitości. Spośród wszystkich cenionych twórców szczególnie wyróżnia się Camille Pissarro – konsekwentnie realizowana koncepcja twórcza i z każdym rokiem coraz bardziej dojrzałe dzieła uczyniły go jednym z filarów impresjonizmu. W środowisku artystycznym nazywany był dziekanem impresjonistów, wspierał młodych malarzy w poszukiwaniu własnych ścieżek artystycznych, a jednocześnie we własnej twórczości był konsekwentny do ostatniego obrazu.

Pissarro C., Jalais Hill, Pontoise, 1867, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

MUZEUM NARODOWE W KIELCACH

Placówka z ponad 100-letnią tradycją, posiadająca w swoich zbiorach cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii, literatury oraz przyrody. Muzeum Narodowe w Kielcach może poszczycić się aż pięcioma oddziałami, z których każdy posiada niezwykle ciekawą ofertę.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, fot Muzeum Narodowe w Kielcach

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Informacje dodatkowe

Waga 0.5 kg

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ARTYSTA I SZTUKA – #32”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *