Opis
Już jest, nowy, pachnąc drukiem, 31 numer Artysta i Sztuka a w nim potężna dawka artystycznych inspiracji! Na jesienną zagraniczną wycieczkę wybraliśmy się do National Gallery w Londynie, jednej z największych i najcenniejszych galerii sztuki na świecie. Wystawienniczy raport z kraju przedstawi nam Marcin Kołpanowicz, który w swoim felietonowym cyklu porusza ciekawe zjawiska związane z odbywającą się we Wrocławiu figuratywną wystawą „Statek Robinsona”. W najnowszym numerze poznamy także historię oraz przebieg kolejnego Biennale Pasteli w Nowym Sączu, cyklicznej międzynarodowej imprezy cieszącej się coraz większym zainteresowaniem. Następnie, nasze dwie redakcyjne koleżanki zapraszają do spotkania z wielkimi artystami i artystkami: z francuskim XIX-wiecznym realistą i buntownikiem Gustavem Courbetem oraz z Lubow Popową, czołową przedstawicielką rosyjskiej awangardy. Jak zawsze przeprowadziliśmy dla Was wiele wspaniałych rozmów z niezwykle inspirującymi osobami ze świata sztuki. O swojej wielkiej i szczerej miłości do fotografii opowie nam Ewa Ćwikła, autorka fascynujących, malarskich zdjęć, pełnych tajemnicy i gry światła. W malarską podróż zabierze nas dwóch świetnych malarzy: Stanisław Żołądź, wirtuoz akwareli pokaże nam magiczne pejzaże pełne wody i śniegu. Natomiast Roch Urbaniak odsłoni przed nami krajobrazy mające swoje źródło w nieposkromionej niczym wyobraźni. Nie zabraknie także solidnej dawki malarskich emocji, zarówno tych wypisanych na twarzy o których opowie Artur Lobus, jak i ukrytych w niezwykłej sile koloru, charakteryzującym energetyczne prace Davida Schaba. Dodatkowo, jak zawsze, przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych zbliżających się wydarzeń kulturalnych z kraju i ze świata oraz krótko zrecenzowaliśmy te już minione.
Kwartalnik dostępny jest na naszej stronie, a także w sieci salonów Empik i InMedio.
Zapraszamy do inspirującej lektury!
W numerze
PODRÓŻUJĘ W POGONI ZA ŚWIATŁEM
Stanisław Żołądź jest uznawany przez niektórych krytyków za najlepszego współczesnego akwarelistę na świecie. Wirtuozeria z jaką przedstawia trudne do uchwycenia zjawiska atmosferyczne rzuca zupełnie nowe światło na potencjał tkwiący w farbach wodnych. Co jeszcze, oprócz warsztatowej maestrii, składa się na fenomen jego sztuki?
INSPIRUJĄ MNIE PORUSZAJĄCE HISTORIE
Każdy obraz Rocha Urbaniaka jest jak osobiste zaproszenie do przeżycia niepowtarzalnej przygody, która rozegra się w głowie odbiorcy. W jego pracach fantastyka stapia się z rzeczywistością, a nietypowa faktura dodatkowo zachęca do zanurzenia się w bajkowych światach. Co sprawia, że choć wyimaginowane, jego obrazy wydają się tak bardzo realne?
HISTORIE ZAPISANE NA TWARZY
W obrazach Artura Lobusa znajdziemy czyste, niemal hipnotyczne kolory i sugestywne przedstawienia emocji, które w plastyczny sposób kształtują każdy szczegół malarskiej wizji. Jest w nich jednak coś jeszcze – eteryczny pierwiastek duchowości, który scala koncepcję dzieła i zachęca do odkrywania jego metafizycznych tajemnic.
W KOJĄCYCH OBJĘCIACH KOLORU
Kiedy życie daje w kość i wszystko zaczyna stawać na głowie, bywa, że z pomocą przychodzi sztuka. Dokładnie tak było w przypadku Davida Schaba, dla którego malowanie to najlepszy sposób na wyrażenie siebie oraz na odnalezienie spokoju i wewnętrznej harmonii.
WIĘCEJ CZUJĘ, NIŻ WIDZĘ
Ewa Ćwikła, odkąd pamięta, zawsze postrzegała świat w kadrach, wyłapując piękne światło oraz wyjątkowe momenty. Jej wielki talent oraz popularność ani na moment nie sprawiły, że zapomniała o trudnych początkach i chwilach zwątpienia. Skromna, ciepła, a przede wszystkim prawdziwa, zarówno w sposobie bycia, jak i w kreowaniu osobistego, malarskiego świata fotografii.
GUSTAVE COURBET
XIX-wieczna Francja obfitowała w wybitne jednostki związane ze środowiskiem artystycznym, jednocześnie sytuacja jaka miała miejsce, znaczny postęp technologiczny i burzliwe nastroje polityczne miały ogromny wpływ na twórczość środowisk związanych nie tylko ze sztukami pięknymi, ale również filozofią, literaturą. Charakterystyczne dla tego czasu było wzajemne przenikanie się wszystkich tych dziedzin – twórcy przebywali we wspólnym gronie, malarze przesiąknięci byli teoriami filozofów, pisarzy – ci z kolei dzięki nim mieli materiał do opisywania, rozmyślania nad sensem sztuki i tworzenia nowych idei.
NATIONAL GALLERY W LONDYNIE
Jedna z najważniejszych galerii na świecie, prezentująca arcydzieła sztuki europejskiej od XIII do XIX wieku. Ulokowana w centrum Londynu, powstała jako miejsce dostępne dla wszystkich, bez względu na klasę społeczną oraz grubość portfela.
ARTYSTKA-KONSTRUKTORKA LUBOW POPOWA
Malarka i projektantka, jedna z czołowych postaci rosyjskiej awangardy. Wychowana w dostatku i od dziecka otoczona artystyczną opieką, z czasem porzuciła społeczne przywileje i zdecydowała się na trudną, zupełnie nową drogę artystyczną, pełną wiary w idee rosyjskiej rewolucji.
RAPORT O STANIE SZTUKI PRZEDSTAWIAJĄCEJ
7 września 2019 r. zakończyła się zorganizowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu wystawa „Statek Robinsona” prezentująca sztukę figuratywną Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Pokaz rozpoczął się 10 maja i miał trwać 2 miesiące, ale ze względu na ogromne zainteresowanie, które wzbudził, przedłużono go o kolejne 2 miesiące. Wystawę odwiedziło ponad 30 tys. osób.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.