Promocja!

ARTYSTA I SZTUKA – #29

15.00

marzec – kwiecień – maj 2019

120 stron w miękkiej klejonej oprawie.

Artyści numeru: Vincent Desiderio, Krzysztof Kowalski, Jan Stokfisz, Maciej Świeszewski, Krzysztof i Michał Powałkowie, Pieter Bruegel Starszy, Thierry Duval, Michał Jasiewicz, , Krzysztof Ludwin i Grzegorz Wróbel.

This slideshow requires JavaScript.

Opis

Już jest! Świeży, wiosenny numer kwartalnika Artysta i Sztuka, a w nim nowa dawka artystycznych wrażeń. Lekturę otwiera tekst poświęcony sztuce sławnych kobiet, które bez względu na swoje życiowe role, doskonale potrafiły odnaleźć się również w świecie sztuki, czerpiąc przy tym inspiracje ze swoich życiowych doświadczeń. Następnie czeka na nas felieton poświęcony ciekawej pozycji książkowej jaką niewątpliwie jest „Historia antykultury”.

W cyklu „Muzea i galerię” wybraliśmy się za Ocean, aby przybliżyć Wam funkcjonowanie obraz zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku – jednej z najsłynniejszych placówek muzealnych poświęconych wyłącznie sztuce współczesnej. Odwiedzaliśmy także hol warszawskiego Sejmu, w którym zawisła Galeria Portretów Marszałków Sejmu II RP, upamiętniająca wybitnych mężów stanu. 450 lat temu zmarł Pieter Bruegel Starszy, dlatego w cyklu „Wielcy artyści” przybliżyliśmy dla Was wspaniałe malarstwo tego holenderskiego mistrza. Jak zawsze nie zawiedliśmy fanów akwareli i zapytaliśmy 4 twórców o najczęstsze problemy związane z tą techniką oraz poprosiliśmy o recepty na ich rozwiązanie.

Nie zabrakło także inspirujących rozmów z twórcami – w numerze pojawiło się aż 5 obszernych wywiadów z wyjątkowymi osobowościami. Profesor Maciej Świeszewski opowiedział nam o rysunku, który towarzyszy mu każdego dnia i stanowi bardzo ważny element twórczego samodoskonalenia, odwiedziliśmy także braci Krzysztofa i Macieja Powałka, którzy wtajemniczyli nas w meandry swojej malarskiej przygody. W numerze pojawił się słynny Amerykanin Vincent Desiderio, którego wielkoformatowe prace cechuje zagadkowość oraz mnogość znaczeń.  Silny powiew upragnionej wiosny zaserwuje nam rozmowa z Krzysztofem Kowalskim, akwarelistą zakochanym w botanicznym świecie, a na spacer po paryskich ulicach zabierze nas Jan Stokfisz-Delarue, malarz, który w wyjątkowy sposób łączy rzeczywistość ze wspomnieniami o Paryżu. Jak zawsze przygotowaliśmy również propozycje interesujących wydarzeń, które z pewnością urozmaicą Wam wiosenny czas.

Oczywiście nie zabrakło wiadomości ze świata sztuki. Mamy nadzieję, że zapowiedź nowego numeru zachęci Was do zakupu. Kwartalnik dostępny jest na naszej stronie, a także w sieci salonów Empik i InMedio.

Zapraszamy do inspirującej lektury!

W numerze

W OBJĘCIACH PODŚWIADOMOŚCI

Malarstwo zmusza mnie do ujawnienia kłopotliwej tajemnicy osadzonej gdzieś w najgłębszej części mojej jaźni. Nie jestem zainteresowany komunikowaniem się za pomocą sztuki, nie chcę też tworzyć spektaklu autoekspresji. Malarstwo to dla mnie akt samoświadomości, dostrzegam w nim największy potencjał na wyrażenie tego, co wewnętrzne – Vincent Desiderio.

Vincent Desiderio, Mourning and Fecundity II, technika mieszana na płótnie, 205 x 252 cm, 2011

CHCĘ UCHWYCIĆ ODDECH NATURY

Wprawne operowanie światłem, odwaga w dobieraniu kolorów i finezyjna bujność roślinnych kształtów to cechy charakterystyczne obrazów Krzysztofa Kowalskiego. Jego akwarele ujmują żywością barw i wiernym ukazaniem botanicznych szczegółów – tak sugestywnych, że patrząc na rośliny, niemal czujemy ich zapach. W jaki sposób udaje mu się uzyskać ten efekt?

Krzysztof Kowalski, Lilie królewskie, akwarela na papierze, 39 x 28 cm

MALUJĘ PARYŻ Z MOICH WSPOMNIEŃ

Nadgryzione zębem czasu kamienice, wyblakłe szyldy i faktura muru budują nastrój obrazów przedstawiających fasady kawiarni, butików oraz nieistniejących już sklepów. Ozdobne detale spajają ze sobą rzeczywiste obrazy metropolii z widokami z przeszłości utrwalonymi we wspomnieniach Jana Stokfisza-Delarue. Artysta zwykł mawiać, że łącząc poszczególne elementy, buduje swój własny Paryż. Zobaczmy, w jaki sposób go tworzy.

Jan Stokfisz, Bodega Berlanga, akryl na płótnie, 100 x 50 cm

BROTHERS IN ART

Patrząc na ich obrazy, mamy wrażenie, że nasza rzeczywistość jest wielowymiarowa, a walka toczy się na dwu płaszczyznach: na zewnątrz, w świecie codziennym, i wewnątrz, w sercu i głowie człowieka. Ta druga walka jest znacznie trudniejsza. Ale bracia Krzysztof i Michał Powałkowie starają się dać nam wskazówki, w jaki sposób możemy stać się najlepszą wersją siebie. Jako dzieci nauczycieli doskonale radzą sobie z dydaktyką, ich działanie nie ma jednak nic wspólnego z nachalnym moralizatorstwem. Dają raczej delikatne wskazówki i subtelnie nakierowują.

Michał i Krzysztof Powałkowie, Próba sił, olej na płótnie, 150 x 150 cm

WYWIAD NIE-RZEKA Z MACIEJEM ŚWIESZEWSKIM

Artysta malarz z ponad czterdziestoletnim dorobkiem, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W jego twórczości rysunek zajmuje szczególne miejsce. Od lat rysuje codziennie. Ta czynność, która stanowi dla niego formę doskonalenia warsztatu, jest również osobną gałęzią jego działań twórczych. Niedawno ukazała się dwutomowa publikacja podsumowująca część jego dorobku rysunkowego.

Maciej Świeszewski, Otchłań I, ołówek na papierze, 90 x 60 cm, 1977

MALARSTWO AKWARELOWE

PROBLEMY I SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA

Z jakimi wyzwaniami mierzą się doświadczeni akwareliści, których twórczość zyskała uznanie krytyków? Czy mają oni sprawdzone sposoby na rozwiązywanie najczęstszych problemów technicznych, które towarzyszą stosowaniu farb wodnych? Udzielenia odpowiedzi na te i inne pytania podjęło się czterech twórców – Thierry Duval, Michał Jasiewicz, Krzysztof Ludwin i Grzegorz Wróbel. Poznajmy ich metody na sprostanie akwarelowym wyzwaniom.

Thierry Duval, W cieniu Place de l’Estrapade w Paryżu, akwarela na papierze, 55 x 45 cm

NIDERLANDZKI MORALIZATOR

Dokładnie 450 lat temu zmarł Pieter Bruegel Starszy – niderlandzki artysta renesansowy, który na kartach historii sztuki zapisał się jako niezwykły malarz ludzkiej duszy. Humanistyczny umysł oraz wyjątkowy intelekt sprawiły, że jego sztuka pełna jest życiowej mądrości, dystansu do rzeczywistości oraz pouczających wątków.

Pieter Bruegel Starszy, Myśliwi na śniegu, 1565, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

W NOWYM JORKU

Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (MoMA) to jedna z pierwszych i najsłynniejszych placówek poświęconych w całości sztuce nowoczesnej. Ulokowana w atrakcyjnej finansowej dzielnicy na Manhattanie, może poszczycić się niezwykle wartościową i różnorodną kolekcją dzieł sztuki. W jej skład wchodzą zarówno słynne dzieła malarskie, jak i rzeźby, rysunki, grafika, wzornictwo, fotografia oraz film.

Vincent van Gogh, Gwiaździsta noc, MoMA, materiały prasowe

SZTUKA KOBIET

Każdy idzie przez życie z określonym celem, wszyscy pragniemy osiągnąć szczyt swoich możliwości. Jest wiele elementów, które są w życiu nierozerwalne, współgrają ze sobą. Kobieta, idąc przez życie, jest określana wieloma mianami, jest po prostu dziewczyną, później kobietą, ale także matką, siostrą, żoną czy też córką. Każda rola w życiu kobiety jest istotna, każda z nich ukazuje jej wrażliwość. Kobiety zajmujące się dowolną dziedziną sztuki mogą obficie czerpać inspirację ze wszystkich ról, jakie zostały im przeznaczone, a nawet niejednokrotnie właśnie na nich opierać swoją twórczość.

Olga Boznańska, Autoportret, 1896, Muzeum Narodowe w Warszawie

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Informacje dodatkowe

Waga 0.5 kg

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ARTYSTA I SZTUKA – #29”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *