Promocja!

ARTYSTA I SZTUKA – #27

15.00

wrzesień – październik – listopad  2018

120 stron w miękkiej klejonej oprawie.

Artyści numeru: Serge Marshennikov, Joannie Chrobak, Joanna Concejo, Tomasz Alan Kopera, Thierry Duval, Artemisia Gentliseschi, S.C. Szyman

This slideshow requires JavaScript.

Opis

Już jest! Nowy, pachnący drukiem 24 numer Artysta i Sztuka, idealny na zbliżające się, jesienne dni. Jak zawsze przygotowaliśmy dla Was sporą dawkę różnorodnej sztuki. Lekturę otwiera cykl „tajemnice malarstwa”, gdzie pochyliliśmy się nad najciekawszymi informacjami związanym ze słynną Mona Lisą. Aż dwa artykuły poświeciliśmy Muzeum Śląskiemu w Katowicach. W jednym przybliżamy historię placówki oraz jej zbiory, natomiast w drugim dociekliwy Marcin Kołpanowicz zwrócił uwagę na kilka mankamentów kryjących się w muzealnych murach. W cyklu wielcy artyści mamy dla Was dwie interesujące lektury przybliżające  ekspresyjną twórczość Egona Schiele oraz Artemisii Gentliseschi, uznawanej za jedną z najsłynniejszych malarek XVII wieku. Fanów sztuki ulicznej ucieszy z pewnością rozmową z S.C. Szymanem, który w swojej twórczości łączy geometryczne awangardowe formy z finezyjną dekoracyjnością. W Świat pięknych, eterycznych kobiet zaprowadzą nas obrazy Rosjanina Serge’a Marshennikova, a dzięki Joannie Chrobak odkryjemy urok sztuki późnego gotyku i wczesnego renesansu, przefiltrowany przez współczesny język malarski artystki. O swoich nastrojowych i pełnych emocji ilustracjach opowie nam Joanna Concejo, a Tomasz Alan Kopera zachęci do malarskich surrealistycznych podróży. Nie zabraknie także akwareli i to na światowym poziomie – nasz francuski gość Thierry Duval zdradził nam tajniki swojego mistrzowskiego warsztatu oraz opowiedział o swojej pasji do tej trudnej i pięknej techniki.

Oczywiście nie zabrakło wiadomości ze świata sztuki. Mamy nadzieję, że zapowiedź nowego numeru zachęci Was do zakupu. Kwartalnik dostępny jest na naszej stronie, a także w sieci salonów Empik i InMedio.

Życzymy udanej i inspirującej lektury!

W numerze

ZMYSŁOWY WYMIAR KOBIECOŚCI

W pracach Serge’a Marshennikova realizm kobiecego ciała łączy się z impresjonistycznym podejściem do prezentowania zwiewnych tkanin, które budują scenerię dzieł. Dziewczęca niewinność modelek przeplata się tu ze zmysłowością, co w połączeniu z doskonałym warsztatem pozwala wykreować sensualny nastrój. Skąd bierze się niezwykła sugestywność obrazów rosyjskiego artysty?

Serge Marshennikov, Marzycielka, olej na płótnie, 55 x 50 cm

MALUJĘ POEZJĘ I DUSZĘ MIASTA

Thierry Duval technikę akwareli opanował wręcz do perfekcji. Jego realistyczne pejzaże pełne są eterycznego uroku oraz niewymuszonego romantyzmu. Znany zwłaszcza z drobiazgowego ukazywania detali oraz silnych efektów świetlnych malarz opowiedział nam o etapach pracy nad dziełem oraz zdradził, co tak naprawdę pociąga go w akwareli najbardziej.

Thierry Duval, Wielki widok na dachy Paryża, akwarela na papierze, 50 x 70 cm

NOSZĘ W SOBIE NIEPOKÓJ,

NOSTALGIĘ I CZUŁOŚĆ

Joanna Concejo z wielkim wyczuciem łączy delikatne ołówkowe szkice,
gdzieniegdzie tylko podbarwiane kredkami, z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, ukrytym na powierzchni kartki papieru. Jako ilustratorka wielu książek, zwłaszcza dla dzieci, tworzy świat, który subtelnie wkrada się w wyobraźnię czytelnika i zostaje tam na bardzo długo, żeby nie napisać, na zawsze.

Joanna Concejo, Czerwony Kapturek wyszywa, rysunek na papierze, ilustracja z książki Czerwony Kapturek, Wydawnictwo TAKO

MALUJĘ SWOJE ŚWIATY

Jest artystą, który nie uznaje żadnych ograniczeń związanych z tworzeniem, dlatego zrezygnował z realizowania zleceń. Od wielu lat pozostaje wierny estetyce surrealizmu i realizmu magicznego, lecz nie przeszkadza mu to wcale w rozwijaniu unikalnego stylu, którego znakiem rozpoznawczym jest warsztatowa maestria. Prace Tomasza Alena Kopery oddziałują na wyobraźnię odbiorców z całego świata, choć sam artysta odcina się od prób ich interpretowania. Zobaczmy, w jaki sposób powstają jego fantastyczne dzieła.

Tomasz Alen Kopera, P15, olej na płótnie, 122 x 91,5 cm

SACRUM – PROFANUM

Jak przekładać język malarski mistrzów późnego gotyku i wczesnego renesansu na współczesność, a przy tym nie stracić ducha tamtych czasów pokazuje nam w swoich pracach Joanna Chrobak.

Joanna Chrobak , Sąd Salomona, olej na płótnie, 90 x 133 cm

MIEJSKIE AKSONOMETRIE

Twórczość SC Szymana ma wyraźnie miejski rodowód. Modernizm, konstruktywizm – chłodne, geometryczne formy przeplatają się tu z dekoracyjną finezyjnością portugalskich azulejos, która odciąża formę. Dzięki temu obraz nabiera pełni, niczym jin i jang, podobnie jak za sprawą umiejętnie stosowanych przez niego kontrastów.

Krik Kong i SC Szyman, projekt Rurales, Estonia

WOJOWNICZKA Z PALETĄ

ARTEMISIA GENTILESCHI

W czasach, gdy na akademiach artystycznych nie było miejsca dla kobiet, ona, jako pierwsza zdobyła tam oficjalne wykształcenie. Ciężką pracą i determinacją wywalczyła szacunek, pozycję i samodzielność w nowożytnym świecie zdominowanym przez mężczyzn. Artemisia Gentileschi – silna, niezależna, odważna, jedna z najbardziej utalentowanych malarek XVII wieku.

Artemisia Gentileschi, Judyta ucinająca głowę Holofernesowi, 1614-1620, Muzeum Sztuki w Neapolu

MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH

Historia Górnego Śląska, średniowieczna sztuka sakralna, zbiór plastyki nieprofesjonalnej czy wyjątkowa galeria nowoczesnej sztuki polskiej – to tylko nieliczne atrakcje czekające na odwiedzających Muzeum Śląskie w Katowicach. Ten nowoczesny i funkcjonalny gmach oferujący liczne atrakcje to niezwykle interesujący punkt na turystycznej mapie miasta.

Noc Muzeów, widok na kompleks muzealny

EGON SCHIELE

Okres awangardy to wspaniały, przepełniony barwami świat artystów tak różnych, że nie sposób określić ich jednym mianem. Ekscentrycy, erotomani, samotnicy, artyści ceniący nocne życie i Ci, którzy najlepiej odnajdowali się za dnia w swej pracowni. Zazdrosne kochanki, modelki, muzy, bohema artystyczna tamtych czasów wydaje się być niezwykle pociągająca, zwłaszcza z obecnej perspektywy. W ówczesnych realiach talent i skłonność do egocentryzmu były ciekawym połączeniem, zwłaszcza jeśli odnalazły się w umyśle młodego artysty konsekwentnie
dążącego do zamierzonego celu bez względu na konwenanse, jedynie w oparciu o przeświadczenie o własnej wielkości.

Egon Schiele, Reclining nude with towel, 1917, prywatna kolekcja

MONA LISA, KILKA TAJEMNIC NAJSŁYNNIEJSZEGO OBRAZU ŚWIATA

Każdy zwiedzający wie i to nie od dziś jaki jest najsłynniejszy obraz na świecie. „La Gioconda” lub inaczej „Mona Lisa”. Tych nazw nie trzeba nikomu tłumaczyć. Ale nie każdy wie, że to małe płótno (77 x 53 cm) skrywa tajemnice. I to niezbyt łatwe do odkrycia.

KULTURALNE TĄPNIĘCIE

Najcenniejsza część kolekcji jest jednocześnie najciemniejsza. Obrazy są albo niedoświetlone, albo w ogóle nie oświetlone. Kto chce zobaczyć detale, musi chyba poświecić sobie na obraz komórką. Wiele znakomitych malowideł umieszczono jedno nad drugim, w poziomych rzędach, a Stanisławski, z braku miejsca, wisi nawet w trzech, jak landszafty na Bramie Floriańskiej. Za to tytuły wszystkich obrazów znajdują się na wysokości wzroku krasnoludków – sądzę, że nie chodzi o to, by skłonić widza do pokłonu przed każdym dziełem, raczej o zwyczajną złośliwość.

Mona Lisa, Leonardo da Vinci, około 1503, Luwr, Paryż

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Informacje dodatkowe

Waga 0.5 kg

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ARTYSTA I SZTUKA – #27”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *