Promocja!

ARTYSTA I SZTUKA – #15

(1 opinia klienta)

9.00

czerwiec – lipiec – sierpień 2015

Letnie, pachnące drukiem wydanie magazynu „Artysta i Sztuka” jest już w sprzedaży. Jak zawsze odwiedzimy pracownie inspirujących artystów. Tym razem zajrzymy do atelier takich twórców jak Leszek Żegalski, Marek Wrzesiński, Waldemar Marszałek. Z cyklu „Wielcy artyści” przeniesiemy się w osobliwy świat dzieł Franciszka Starowieyskiego. Grażyna Piórko, Agata Wojcieszkiewicz i Krzysztof Izdebski-Cruz zgłębią z nami tajniki portretu i pracy z modelem. Mona Tusz, „artystka wędrowiec” zabierze nas w podróż po miejskim krajobrazie Śląska, a Laura Makabresku i Iwona Wojewoda-Jedynak dzięki swoim pracom pozwolą nam na chwilę refleksji i zadumy.

Tego nie możecie przegapić!

120 stron w miękkiej klejonej oprawie.

Opis

Leszek ŻegalskiLeszek Żegalski

MALARSTWO EGZYSTENCJALNEJ PRAWDY

Swoją pierwszą wystawę Leszek Żegalski zaprezentował już w czasie studiów w Luwrze. Dokładniej w toalecie obiektu, gdzie na ścianach wraz z kolegą powiesił swoje pejzaże. Ten prowokacyjny zabieg dał początek dalszym, skandalizującym nieraz postawom wobec ciasnego, komunistycznego świata. I choć obecnie artysta buntuje się już zdecydowanie mniej, wciąż niezmiennie pozostaje wierny swojej nonkonformistycznej, malarskiej wizji rzeczywistości.

Waldemar MarszalekWaldemar Marszałek

SZTUKA NIE POTRZEBUJE INSTRUKCJI OBSŁUGI

Perfekcjonista, artysta, który bezwzględnie poświęca się swojej pracy. Dziś jest jednym z tych twórców, których obrazy są rozpoznawalne przez odbiorców współczesnej sztuki. Żywa kolorystyka, cienko nakładana farba, wydłużone postaci i duży ładunek emocjonalny to jego znaki rozpoznawalne, które na płótnie stają się nieraz pretekstem do dialogu z malarską tradycją, nieraz swobodnym żartem, innym razem formą alegorii. Jak twierdzi sam malarz, sztuka nie potrzebuje instrukcji obsługi – albo ktoś ją poczuje, albo nie.

Marek Wrzesiski
Marek Wrzesiński

TWÓRCZOŚĆ JAKO PROCES

Dzisiejsza sztuka jest jak budka z hamburgerami – szybko, łatwo i na temat. Straciła swój elitarny wymiar i silne podstawy intelektualne, a akademia jest instytucją, która po prostu kształci artystów. Marek Wrzesiński wybrał inną drogę. Wierzy, że prawda powinna opierać się na głębokich podstawach. Bez niej nie ma procesu twórczego.

Franciszek StarowieyskiFranciszek Starowieyski

FRANCISZEK STAROWIEYSKI KOLEKCJONER WRAŻEŃ

Franciszek Starowieyski pozostawił po sobie rozmaity i nieoceniony dorobek artystyczny. Wybitny mistrz plakatu i grafiki, malarz, rysownik, scenograf. Niezwykły erudyta i znawca sztuki. Znamy doskonale osobliwy świat artysty, pełen symboliki, groteski i barokowych kształtów. Starowieyski to jednak nie tylko same prace. To również wybitna osobowość, człowiek pełen żądz, pasji i idei składających się na wyjątkowo interesujący wizerunek.

Laura MakabreskuLaura Makabresku

CZUŁOŚĆ I BÓL

„Wyobraź sobie ciemność, a z jej głębi dowiesz się, czego nieodzownie pragniesz” – mówi Laura Makabresku, autorka zdjęć, których obrazy balansują na granicy snu i rzeczywistości, życia i śmierci, czułości i bólu. Niezwykłe i nostalgiczne spojrzenia artystki wciągają widza w świat z pogranicza. Cierpienie urzeka tam tak samo jak miłość, bo oba te doświadczenia autorka ukazuje z wielkim namaszczeniem, nadając im wymiar piękna.

Iwona Wojewoda-JedynakIwona Wojewoda-Jedynak

OBRAZ STAJE SIĘ POCZĄTKIEM DROGI W GŁĄB NASZEGO WŁASNEGO WNĘTRZA

Jej siła tkwi w odmienności. Ta inność była widoczna i wyczuwalna w jej malarstwie od samego początku. Wciąż pielęgnuje swój bardzo intymny świat. Frapuje ją gra światła i cienia. W zależności od momentu w jej życiu, w jej malarstwie jest więcej światła lub cienia. Ale jak sama twierdzi „najpierw musi być mrok, aby zajaśniało światło”. Iwona Wojewoda-Jedynak zachęca odbiorcę do dialogu: otwiera okna, uchyla drzwi. Zaprasza do pobycia w ciszy z samym sobą. Bo podobno tylko w tej ciszy można usłyszeć głos własnego wnętrza. Jest najdoskonalszym przykładem na to, że można połączyć bycie mamą trójki dzieci i wspaniałą artystką. I tylko ta harmonia i uzupełnianie się tych ról, daje jej „pełnię”.

Agata WojciszkiewiczAgata Wojciszkiewicz

POTRERT PRACA Z MODELEM CZĘŚĆ 1

Temat znany w malarstwie od zarania dziejów, którego rozkwit przyniosła epoka nowożytna. Wkład twórców niderlandzkich i włoskich w rozwój portretu nieraz dziś można zauważyć w obrazach współczesnych twórców. Jak wygląda ich praca z modelem? Opowiadają Grażyna Piórko, Agata Wojcieszkiewicz i Krzysztof Izdebski-Cruz.

Mona TuszMona Tusz

MONA TUSZ ARTYSTKA WĘDROWIEC

Mona Tusz to nie tylko autorka niezwykłego malarstwa powstającego na murach. Artystka bacznie przygląda się otaczającej rzeczywistości, a dopełniając krajobraz Śląska poprzez swoje prace, jednocześnie czynnie uczestniczy w życiu jego mieszkańców. Jej obrazy stają się integralną częścią miejsc nieraz już dawno zapomnianych czy wyklętych, niosąc im moc wręcz terapeutyczną. Mówi o sobie, że jest „organizatorką ezoterycznych podróży do świata ducha i emocji, obfitującego w faktury i struktury, siły sprawcze, stwory i stany nieważkości”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Igor Mitoraj

KRYTYKUJĄC SZTUKĘ KRYTYCZNĄ

Przecieram oczy ze zdumienia: redaktor Monika Małkowska, która przez 25 lat wytrwale zachwycała się sztuką nowoczesną, ostatnio zwróciła w jej stronę ostrze swej krytyki i celnie punktuje jej absurdy.

Zapisz

1 opinia dla ARTYSTA I SZTUKA – #15

  1. Maja

    „Malarstwo egzystencjalnej prawdy” to artykuł, który mnie najbardziej zaintrygował w tym numerze- jest intrygujący, poruszający i opowiada o sztuce, która jest trudna w odbiorze.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *