Promocja!

ARTYSTA I SZTUKA – #12

(1 opinia klienta)

9.00

czerwiec – lipiec – sierpień 2014

Długo oczekiwany, dwunasty numer magazynu „Artysta i Sztuka” a w nim jak zawsze, czeka Was duża dawka ciekawych informacji, rozmów i faktów ze świata sztuki. Kolejne pracownie artystów nie mają przed nami tajemnic. Tym razem odwiedzamy Ewę Skaper, Julię Curyło i Jeremy’ego Lipkinga. Dowiecie się również, co działo się na pierwszej organizowanej przez nasz magazyn wystawie malarstwa „Sekrety wyobraźni”. W Galerii Jednego Artysty zobaczycie najnowsze fotografie Rafała Karcza, twórcy, który wcześniej znany był ze swoich prac wykonanych w technikach wodnych. Jakie obrazy kryją się w zbiorach kolekcjonera Antoniego Żabczyńskiego? Dowiecie się z naszej rozmowy. Przeczytacie również wywiad z fotografką Moniką Ekiert Jezusek oraz zgranym duetem street artowców Chazme/Sepe. Ponad to nie zabraknie naszych stałych rubryk, takich jak fotorelacje, czy aktualności ze świata sztuki. Zapraszamy do lektury!

Życzymy inspirującej lektury!

120 stron w miękkiej klejonej oprawie.

Opis

Ewa SkaperEwa Skaper

100 PROCENT ODBIORU ABSTRAKCYJNEGO. MALARSTWO EWY SKAPER

Twórczość gdańskiej artystki Ewy Skaper należy do jednych z najciekawszych zjawisk we współczesnej sztuce polskiej. Doskonały warsztat realistyczny mami odbiorcę, wciągając w pozorną historię, która ociera się gdzieś o granice bajkowego świata i mrocznych baśni, jakie znamy z babcinych opowiadań. Jednak, jak przekonuje artystka, treść jej obrazów jest sprawą drugorzędną.

Jeremy LipkingJeremy Lipking

ŻONGLER Z PĘDZLEM W DŁONI.

MALARSTWO JEREMY’EGO LIPKINGA

Spędzam wiele godzin na obserwowaniu ludzkich twarzy i ciał, łatwiej mi więc dostrzec subtelne niuanse charakteru danej postaci, które na pierwszy rzut oka mogłyby pozostać niezauważone. To nieprawda, że wszyscy bardzo się od siebie różnimy. Tajemnica tkwi w zdolnościach poznawczych, które umożliwiają wykrycie drobnych odmienności pomiędzy poszczególnymi członkami naszego gatunku. Szczegóły bywają inspirujące – Jeremy Lipking.

Julia CuryłoJulia Curyło

ŚWIĘCI I PROROCY POP KULTURY.

MALARSTWO JULII CURYŁO.

W jej malarstwie świętość przenika trywialność, banalność współczesności staje się pretekstem do szukania głębszych prawd, a kicz zdaje się odgrywać jedną z kluczowych ról narracyjnych. Julia Curyło opowiada w swoich obrazach kobiecym głosem, z dużą nutą ironii i humoru.

Barbara Kaczmarowska-HamiltonBarbara Kaczmarowska-Hamilton

RENESANS PORTRETU.

WYWIAD Z BARBARĄ KACZMAROWSKĄ-HAMILTON.

W okazałej kamienicy Ogniska Polskiego w Londynie przy Exhibition Street 55 odbywał się wykład, na który byłem zaproszony. Słuchając prelegenta, oglądałem rozwieszone na ścianach pastelowe portrety sławnych Polaków, a także markiza Bath i Winstona Churchilla. Po zakończeniu wykładu zapytałem gospodarzy, czy są to może obrazy Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton. „Tak, a Basia gdzieś tu jest!” – usłyszałem w odpowiedzi i już po chwili zostałem przedstawiony dystyngowanej, szczupłej blondynce w szarej sukni.

Monika Ekiert JezusekMonika Ekiert Jezusek

HISTORIE NIECAŁKIEM ZMYŚLONE.

Monika Ekiert Jezusek pragnie pokazywać na swoich fotografiach dwie rzeczy – prawdę i człowieka. Człowieka „nagiego”, bez maski, pełnego niepokoju, bólu i samotności w świecie. Pokazuje codzienność, ale nie stroni od kreacji i teatralnej formy. Opowiada historie zmyślone, ale twierdzi, że w każdej z nich jest ziarnko prawdy. Osiąga „złoty środek” pomiędzy zwyczajnością a wrażeniowością, prawdą i fikcją, patosem i groteską wyłącznie dzięki intuicji. To ona ją prowadzi, dając przy tym spektakularne efekty.

Chazme i SepeChazme & Sepe

STREET ART: Z PRACOWNI NA ULICĘ.

CHAZME & SEPE.

Niektórzy twierdzą, że zamiast tworzyć precyzyjne, architektoniczne bryły na murach ożywione malarskimi postaciami, „powinni wreszcie namalować jakąś gołą babę z Kanady”. Choć wciąż poszukują nowych tematów, na razie, na szczęście, nie zapowiadają drastycznych zmian w swojej twórczości.

AntoniAntoni Żabczyński

TO LUBIĘ – WYWIAD Z KOLEKCJONEREM SZTUKI ANTONIM ŻABCZYŃSKIM 

W jego zbiorach znajduje się około 800 obrazów. „Nigdy nie udało mi się dokładnie policzyć, ile naprawdę ich jest” – mówi kolekcjoner-hobbysta Antoni Żabczyński. Zbiera przede wszystkim sztukę polską, wśród niej wielu artystów z Pomorza, na którym obecnie mieszka. Alojzy Balcerzak, Zygmunt Karolak, Filip Kalkowski, Joanna Rusinek, Ryszard Stryjec, Jerzy Skrebec, Mieczysław Czychowski, Marek Okrassa, Wacław Jagielski czy Saturnin Świerzyński to jedne z wielu nazwisk, które znajdują się w jego kolekcji.

SzpytJanusz Szpyt

EROTYZM W SZTUCE. GRANICE AKTU CZĘŚĆ 2

Pomiędzy wysmakowanym aktem a obrazem o charakterze pornograficznym przebiega płynna granica. Bywa ona często przekraczana – szczególnie w sztuce współczesnej. Twórcy, którzy podjęli wyzwanie ukazania erotyzmu w malarstwie często spotykają się z opinią, że ich dzieła, są niepoprawne moralnie. Nie zawsze wynika to z odwagi w prezentowaniu ludzkiego ciała. Takie zarzuty padają też ze strony odbiorców, których tolerancja nagości jest bardzo niewielka. Tym samym przesłania im walory artystyczne dzieła, eksponując wyłącznie ciało modela i potęgując kontrowersje z nim związane. A przecież nagość w sztuce towarzyszy nam od wieków.

Sekrety Wyobrani Marta Julia Piórko Tomasz Sętowski i Ewa SkaperWystawa „Sekrety wyobraźni” Ewa Skaper, Marta Julia Piórko, Tomasz Sętowski

„SEKRETY WYOBRAŹNI” RELACJA Z WYSTAWY MALARSTWA TOMASZA SĘTOWSKIEGO, EWY SKAPER I MARTY JULII PIÓRKO, ORGANIZOWANEJ PRZEZ MAGAZYN „ARTYSTA I SZTUKA”

Wyobraźnia nie zna granic. To przestrzeń, w której definiujemy swoje pragnienia, lęki czy skrywane potrzeby. „Wszystko, co możesz sobie wyobrazić, jest realne” – powiedział przewrotnie Pablo Picasso. Z drugiej strony, tylko to, co jest realne, możemy przetworzyć w wyobraźni

Zapisz

Zapisz

1 opinia dla ARTYSTA I SZTUKA – #12

  1. Yosif Chavdarov

    Bardzo cenię sobie ten numer ponieważ w nim znajduje się wywiad z amerykańskim malarzem Jeremi Lipking. To dla mnie ważna postać świata sztuki i te kilka jego słów – o warsztacie, o inspiracjach i td. – stanowiły dla mnie przykładem. Był to artykuł, który w pewnym sensie pomógł mi pozostać „sobą” w pewnych poszukiwaniach.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *