Opublikowano

ARCYDZIEŁA SZTUKI WYLICYTOWANE W LONDYŃSKIM SOTHEBY’S

Arcydzieła w SothebysPodczas ostatniej aukcji sztuki impresjonistycznej i modernistycznej w Londynie oferowano dwa niezwykłe portrety autorstwa Amadeo Modiglianiego oraz Pabla Picassa. Obie prace cieszyły się ogromną popularnością a ich cena stanowiła 80% przychodów z całej aukcji.

Oferowany kubistyczny portret „Femme Assise” z 1909 roku pędzla Picassa osiągnął cenę 52 milionów dolarów, co sprawiło, że jest to obecnie najdroższe dzieło kubistyczne w historii licytacji aukcyjnych. Portret reprezentuje początkowy okres twórczości artysty, kiedy eksperymentował z geometryzującymi, uproszczonymi kompozycjami. Dzieło przedstawia kochankę Picassa – Fernande Olivier, namalowaną latem 1909 roku podczas pobytu artysty w katalońskiej miejscowości Horta de San Joan.

1. modigliani-450

Amadeo Modigliani, Jeanne Hebuterne, 1919, źródło: Sotheby’s

Modigliani. Rekord za portret ukochanej

Drugim, oferowanym na aukcji arcydziełem był portret Jeanne Hebuterne autorstwa Amadeo Modiglianiego z 1919 roku. Górna estymacja dzieła wynosiła około 40 milionów dolarów, obraz wylicytowany został jednak aż za 56,6 milionów dolarów, co uczyniło go najdroższym portretem autorstwa Modiglianiego. Piękną Jeanne Hebuterne malarz spotkał będąc młodym studentem sztuki. Dziewczyna szybko stała się bliską towarzyszką jego życia oraz źródłem malarskich inspiracji. Ich miłość była żarliwa, ale nieakceptowana przez rodziców dziewczyny. Pochodząca z konserwatywnej, katolicko-mieszczańskiej rodziny, Jeane, postanowiła poświęcić się dla ukochanego i opuściła dom, aby dzielić z nim jego burzliwe i alkoholowe życie. Wszyscy wspominali ją, jako niezwykle łagodną, delikatną kobietę, cierpliwie znoszącą wszystkiego szaleństwa swojego impulsywnego partnera.

 „Późną nocą można go było spotkać z Jeanne Hebuterne u boku, kobietą milczącą, wycieńczoną, delikatną, z długimi warkoczami, spadającymi na ramiona, niewinną, kochającą, istną madonnę u boku swojego boga” – tak wspominał Jeanne przyjaciel pary, rzeźbiarz Leon Indenbaum.

2. Modigliani, Sothebys

Obraz Modiglianiego podczas wieczoru aukcyjnego w Sotheby’s, źródło: Sotheby’s

Okres w życiu Modiglianiego, w którym namalował ów portret naznaczony był silnym cierpieniem oraz pogłębiającą się chorobą i uzależnieniem. W styczniu 1920 roku, sąsiad artysty, zaniepokojony brakiem informacji o malarzu, znalazł go leżącego w łóżku z silnymi drgawkami, w towarzystwie Jeanne. 22 lutego malarz zmarł na gruźlicę, pozostawiając w samotności nieszczęśliwą, ciężarną ukochaną. W rezultacie dziewczyna trafiła pod opiekę rodziców, niedługo później jednak, nie mogąc pogodzić się ze śmiercią ukochanego, popełniła samobójstwo skacząc z okna.

Tekst: J. S-H

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *