Opublikowano

ARCYDZIEŁA SURREALIZMU NA WYSTAWIE W EDYNBURGU

Rene Magritte rnewsy

Szkockie Narodowe Muzeum sztuki do 11 września prezentuje wyjątkową wystawę mistrzów Surrealizmu. „Wyjątkowe spotkania. Kolekcjonując cudowności” to ekspozycja na której podziwiać można prace takich sławnych artystów jak Salvador Dali, Rene Magritte, Max Ernst, Paul Delvaux czy Giorgio de Chirico.

Wyjątkowe prace tworzące wspaniałą wystawę surrealistów zostały wypożyczone z najważniejszych kolekcji awangardowej sztuki XX wieku z muzeów w Rotterdamie i Hamburgu a także z czterech kolekcji prywatnych pochodzących od Rolanda Penrose (1900-84), Edwarda James (1907-84), Gabrielle Keiller (1908-95) oraz Ulli i Heinera Pietzsch. Część z prac pochodzących z prywatnych zbiorów wystawione zostały szerszej publiczności po raz pierwszy, co jeszcze bardziej wpływa na unikatowość szkockiej wystawy. Na ekspozycji pojawia się bardzo szeroki przegląd wielu surrealistycznych twórców, prezentujących ten kierunek w zasadzie od początku jego powstania, przez jego rozwój i tworzące się nowe zestawienia.  To jedna z nielicznych okazji, aby przyglądnąć się pracom takich mistrzów malarstwa jak Rene Magritte, Salvador dali, Max Ernst, Giorgio de Chirico, Paul Delvaux, Leonor Fini, czy Dorothea Tanning. Na uwagę zasługują zwłaszcza obrazy „La reproduction interdite” oraz „The Red Model III” autorstwa Magritte’a oraz „Lobster telephone”  Salvadora Dalego.

1. the-red-model-1935(1).jpg!Large

Rene Magritte, „The red Model III”, 1937, źródło: Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam

„Surrealizm, chyba najbardziej ze wszystkich kierunków w sztuce, czerpał ze zbiorowej, publicznej wyobraźni. Samo słowo surrealny dotyczy wszystkiego, co było wspaniale dziwne, a co Andre Breton, główny teoretyk sztuki surrealistycznej, określał mianem cudowne. Wystawa skupia bardzo wiele ważnych dzieł, rzadko pokazywanych publicznie, które razem tworzą bardzo ciekawe zestawienie„ – twierdzi kuratorka wystawy, Keith Hartley, zastępca dyrektora Szkockiego Narodowego Muzeum Sztuki Współczesnej.

2. ren-magritte-not-to-be-reproduced-1363100113_b

Rene Magritte, „La reproduction interdite”, 1937, źródło: Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam

W malarstwie założeniem surrealizmu było „wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej”. Artyści starali się wykreować obrazy burzące logiczny porządek rzeczywistości. Często były to wizje groteskowe, z pogranicza jawy, snu, fantazji, halucynacji, a odsunięte od racjonalizmu. Surrealizm wywodził się z chaotycznego, odrzucającego tradycyjne wartości ruchu Dada, stanowiąc nurt, który od momentu pojawienia się po raz pierwszy latach. 20 XX wieku, nadal oddziałuje mocno na współczesną kulturę i sztukę.W założeniach miał to być bunt przeciw klasycyzmowirealizmowiempiryzmowiracjonalizmowiutylitaryzmowi konwencjom w  sztuce. Teoretykiem tego nurtu był filozof i poeta André Breton.

3. delvaux

Paul Delavaux, „The Call of the Night”, 1938, źródło: Scottish National Gallery of Modern Art

One thought on “ARCYDZIEŁA SURREALIZMU NA WYSTAWIE W EDYNBURGU

  1. byłam,widziałam
    niezapomniane wrażenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *