Opublikowano

ANDREW WYETH I JEGO „ŚWIAT KRYSTYNY”

Andrew Wyeth newsy

16 stycznia 2009 roku zmarł amerykański malarz, Andrew Wyeth. W 8 rocznicę jego śmierci postanowiliśmy przybliżyć Wam jego sylwetkę oraz przyjrzeć się jednemu z najsłynniejszych obrazów malarza, jakim niewątpliwie jest „Świat Krystyny” z 1948 roku.

Obrazy urodzonego w 1917 roku Andrew Wyetha cieszą się niebywałą popularnością a przez wielbicieli jego malarstwa artysta został okrzyknięty „malarzem dla ludzi”. Swoje malarskie zdolności odziedziczył po ojcu, również malarzu, u którego pobierał lekcje od 15 roku życia. W wieku 18 lat postanowił całkowicie poświecić się sztuce, a dwa lata później miał swoją pierwszą wystawę, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem i przyniosła mu spory sukces. Newsletter 2

Dorobek artystyczny malarza to urzekające, wręcz idylliczne pejzaże amerykańskie, które prawdopodobnie nigdy nie istniały poza wyobraźnią malarza, choć zajmują ważne miejsce w zbiorowej świadomości Amerykanów. Wyeth stworzył własną mitologię, osobistą wizję krajobrazu swojego kraju, przepełnioną uczuciem nostalgii i tęsknoty za spokojnym, wiejskim życiem.

Andrew Wyeth, "Świat Krystyny", detal,1948
Andrew Wyeth, „Świat Krystyny”, detal,1948

Najbardziej znany obraz artysty to „Świat Krystyny”, przedstawiający młodą dziewczynę, leżącą na łące. Zwrócona tyłem do widza, spogląda tęskno na znajdujący się w tle dom usytuowany na wzgórzu. W pierwszej chwili wydaje się, że tytułowa „Krystyna” jest szczęśliwa i scena z jej udziałem tchnie spokojem. Wrażenie to jednak mija szybko, zwłaszcza, że jej sylwetka z wielką tęsknotą zdaje się wypatrywać w stronę domu, tak, jakby odległość, która dzieli ją od budynku była nie do pokonania. Krystyna okazuje się być znajomą i sąsiadką państwa Wyethów, która cierpiała na niedowład nóg i nie mogła chodzić o własnych siłach. „Na portrecie tego domu okna to oczy albo element duszy. Dla mnie każde okno jest inną szczęścia życia Krystyny” – tak o swojej pracy pisał sam artysta.

Andrew Wyeth, "Wiatr wiejący od morza", 1947
Andrew Wyeth, „Wiatr wiejący od morza”, 1947

Urok tego obrazu tkwi zwłaszcza w realistycznym stylu i doskonałej technice malarskiej. Jednocześnie, ów realizm dociera do innego wymiaru, wszystko wydaje się być wyidealizowane, wręcz nierealne, zmuszając odbiorcę do patrzenia na tę pozornie miłą scenę w całkiem odmienny sposób. We wszystkich dziełach malarskich Wyetha przewija się wieloznaczność spokojnego, pogrążonego w kontemplacji świata.

Andrew Wyeth, "Świat Krystyny", 1948
Andrew Wyeth, „Świat Krystyny”, 1948

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *