Opublikowano

5 NAJPOPULARNIEJSZYCH ARTYSTEK WSPÓŁCZESNYCH

Kobiety newsy

Choć w świecie sztuki od wieków to mężczyźni wiodą prym i podbijają artystyczny rynek, warto wspomnieć także o wielu doskonałych artystkach, które we współczesnym świecie cieszą się wielką popularnością a ich prace osiągają imponujące ceny.

 

Yayoi Kusama, 2012, źródło: domena publiczna
Yayoi Kusama, 2012, źródło: domena publiczna

1. Yayoi Kusama (ur. 1929)

Ta japońska malarka, rzeźbiarka i aktywistka zaczęła tworzyć w wieku 10 lat. Od 1977 roku przebywa w tokijskim zakładzie psychiatrycznym i bardzo odważnie mówi o swoich problemach natury psychicznej. Jej znakiem rozpoznawczym są krzykliwe kolory, zazwyczaj kropki, które pojawiają się na jej pracach (rzeźbach, kolażach, obrazach i instalacjach). W roku 2017 Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie przygotowuje jej retrospektywną wystawę, którą niewątpliwie będzie wielkim i popularnym wydarzeniem w świecie sztuki. Rekord za pracę artystki padł w 2014 roku, kiedy za 7, 3 miliony dolarów zakupiono jej dzieło z 1960 zatytułowane „White No. 28”. Jej życiowy dorobek artystyczny jest niezwykle imponujący – wynosi aż 215 milionów dolarów.

2. Cady-Noland
Cady Noland, „Bluewald”,1956, źródło: Christies

2. Cady Noland (ur. 1956)

Amerykańska postmodernistyczna artystka, która w ciągu ostatnich 10 lat zarobiła prawie 25,5 milionów dolarów. Tworzy głównie rzeźby i instalacje artystyczne. W świecie sztuki zasłynęła ze sprzedaży swojego dzieła „Bluewald” z 1989 roku, które na aukcji w 2015 roku osiągnęło cenę 9,8 miliona dolarów. Artystka pobiła tym samym rekord sprzedaży tego dzieła sprzed 4 lat, kiedy to w domu aukcyjnym Sotheby’s sprzedano je za 6,6 milionów dolarów.

Cindy Sherman, "Untitled A", 1975, źródło: Tate
Cindy Sherman, „Untitled A”, 1975, źródło: Tate

3. Cindy Sherman (ur. 1954)

Amerykańska artystka, znana zwłaszcza z realizacji fotograficznych, w których walczy ze stereotypami wcielając się w różne role kobiece i zrywając z dotychczasowymi męskimi kliszami na temat kobiet, kreowanymi zwłaszcza w filmach z 50. i 60. lat. Jej aukcyjny rekord również padł w 2014 roku w nowojorskim Christie’s. Jej cykl czarno-białych zdjęć „Untitled Film Stills” z 1977 roku sprzedano wówczas za 6,7 millona dolarów.

Marlene Dumas, "Self-portrait at noon", 2008, źródło: domena publiczna
Marlene Dumas, „Self-portrait at noon”, 2008, źródło: domena publiczna

4. Marlene Dumas (ur. 1953)

Malarka tworzy i mieszka w Amsterdamie, chociaż pochodzi z RPA. Jej figuratywne malarstwo, przedstawiające w głównej mierze ludzkie twarze, mocno intryguje i wzbudza niezwykle diametralne uczucia. Artystka znana jest z prac zaangażowanych politycznie, o czym świadczy m.in. portret Osamy Bin Ladena jej autorstwa. W 2008 roku podczas aukcji w Sotheby’s jej praca „The Visitor” z 1995 roku została sprzedana za 6 mln funtów.

Marina Abramović, "The artist is present", 2010, źródło: domena publiczna
Marina Abramović, „The artist is present”, 2010, źródło: domena publiczna

5. Marina Abramowić (ur. 1946)

Jugosławiańska artystka, zwana czule „babcią performance”, z którego zasłynęła i który stał się jej głównym środkiem wyrazu artystycznego. Ciało Abramowić jest podstawowym medium w jej działaniach, stanowiąc jednocześnie podstawowy i jedyny temat prac. Przez 12 lat artystka współpracowała w duecie z  Frankiem Uwe Laysiepen’em, fotografem i performerem, który był także jej życiowym partnerem do 1989 roku. Sztuka Abramowić związana jest bardzo mocno z miejscem jej pochodzenia, sytuacją na Bałkanach i z doświadczeniem XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *