Opublikowano

ROK 2017 ROKIEM AWANGARDY W POLSCE

czyzewski akt z kotem awangara w polsce news

W 2017 roku mija sto lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy. By nadać tej rocznicy odpowiednią rangę, trzy muzea, które posiadają najbogatsze zbiory sztuki awangardowej wyszły z inicjatywą obchodów stulecia tego ruchu. Mowa o Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

Bogaty program obchodów obfitować będzie przede wszystkim w wystawy, koncerty, spektakle, publikacje, wykłady, konferencje i wiele innych wydarzeń przygotowanych przez dziesiątki muzeów, galerii, teatrów  i innych instytucji kulturalnych. Będą to projekty przypominające najistotniejsze postaci i zjawiska awangardy międzywojennej oraz takie, które zwracają uwagę na twórców rozwijających awangardowe założenia w okresie powojennym. Organizowane projekty pomogą także ustalić wpływ tego ruchu na nowoczesne zjawiska w sztuce, który, choć bardzo wyraźny, wydaje się być ciągle niedoceniany.

2. szermierka
Leon Chwistek, „Szermierka”, 1919, źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Za symboliczny początek polskiej awangardy można uznać otwarcie I Wystawy Ekspresjonistów Polskich, które miało miejsce 4 listopada 1917 roku w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wydarzenie to zapowiadało niezwykłą aktywność twórców tego nurtu w dwudziestoleciu międzywojennym. Na ekspozycji zaprezentowano niemal sto dzieł osiemnastu artystów, a spośród jej uczestników wyłoniła się grupa późniejszych formistów, aktywnie tworzących i propagujących idee nowej sztuki. Należeli do nich: Leon ChwistekTytus CzyżewskiZbigniew Pronaszko oraz Henryk Gotlib, Jan Hrynkowski, Tymon Niesiołowski i Andrzej Pronaszko.

Związani z awangardą twórcy prezentowali nowe spojrzenie na formę i funkcję sztuki, a wyróżniające ją cechy – otwartość na eksperyment, nieustające poszukiwanie nowych form – bezpośrednio wpłynęły na działalność kulturotwórczą późniejszych pokoleń. Awangarda miała zasięg ogólnoeuropejski i w decydujący sposób wpłynęła na rozwój nowoczesnej myśli estetycznej oraz praktyki artystycznej na całym świecie. Polska stanowiła w owym czasie ważny ośrodek tego ruchu, a rodzimi artyści wnieśli do niego istotną, oryginalną jakość. Dzieła Władysława StrzemińskiegoKatarzyny KobroStanisława Ignacego WitkiewiczaTadeusza Peipera, Szymona Syrkusa stanowiły liczący się głos w międzynarodowej dyskusji na temat nowoczesności – za sprawą ich osiągnięć Polska stała się ważnym punktem na mapie światowej kultury. Awangarda w naszym kraju radykalnie odmieniła charakter rodzimej kultury, przesądzając o dalszym rozwoju sztuk wizualnych, literatury, filmu, teatru, architektury, a także przekształcając w istotny sposób naszą rzeczywistość. Setna rocznica narodzin ruchu awangardowego w Polsce to doskonała okazja, by zwrócić uwagę publiczności na rangę tego zjawiska i zaznaczyć, jak dużą rolę odgrywa ono w kształtowaniu współczesnej kultury.

Tytus Czyżewski, "Akt z kotem", 1920
Tytus Czyżewski, „Akt z kotem”, 1920

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *